Polskie Radio
Section05

Antarktyda

TYLKO U NAS Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Lis NAUKA

Dziura ozonowa nad Antarktyką wcześniej niż zazwczaj. Naukowcy podali możliwą przyczynę

Trwają dywagacje, czy dojdzie do dalszego ocieplenia bieguna południowego. Dziura ozonowa nad Antarktydą pojawiła się wcześniej, niż zazwyczaj i jest wyjątkowo duża. Naukowcy uważają, że to konsekwencja erupcji wulkanu Hunga Tonga - Hunga Ha'apai, będącej największą naturalną eksplozją na Ziemi od ponad 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energia morza światło oceany lód Pacyfik erupcja wulkanu

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Cyrkulująca woda pod lodami Antarktydy. Wraz z głębokością rośnie jej zasolenie

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu. Zdaniem wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz do zrozumienia ich zachowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie woda NAUKA Ziemia dwutlenek węgla

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Katarzyna Kobylecka archeologia Odessa podróże

"Milowy krok w badaniach historii polarnictwa". Odnaleziono słynny okręt Shackletona

Udało się odnaleźć statek słynnego badacza Antarktydy Ernesta Shackletona - Endurance. Jednostka zatonęła pod lodem w 1915 roku. Spoczywający na głębokości 3 km wrak zachował się w zadziwiająco dobrym stanie. Poinformował o tym organizator ekspedycji Endurance22 Falklands Maritime Heritage Trust.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT statek badania NAUKA odkrycia i ciekawostki lód klimat edukacja