Polskie Radio
Section05

antysemityzm

Rocznica Marca ’68 a relacje z Izraelem. Komentarze

Mija 50 lat od Marca ’68 roku. W ostatnich dniach o wydarzeniach sprzed półwieku – których częścią były frakcyjne walki w PZPR zakończone wydaleniem z Polski kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego – mówili prezydent Andrzej Duda i ambasador Izraela Anna Azari. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Patryka Słowika z „Dziennik Gazety Prawnej”, Miłosza Lodowskiego z portalu „Rebelya.pl” i Michała Płocińskiego z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael IPN Holokaust marzec 1968 historia Polski Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

Historyk: Marzec ’68 był buntem pokoleniowym

- Spojrzenie tylko na Warszawę dominowało dotychczas ze względu na impuls, który wiązał się z pierwszym protestem na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast to się rozlało na całą Polskę. Do gwałtownych wydarzeń dochodziło w ośrodkach, gdzie trudno było mówić o młodzieży akademickiej. To był bunt powszechny – mówił prof. Włodzimierz Suleja, historyk, uczestnik Marca ‘68 we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wojciech Jaruzelski Żydzi

Premier Izraela odpiera zarzuty korupcyjne. Komentarze

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zamieścił na Facebooku wiadomość, w której ponownie odpiera oskarżenia o korupcję. Choć przyznał, że śledczy najpewniej wydadzą zalecenia w sprawie zarzutów przeciwko niemu, to ostatecznie odrzuci je prokuratura. Mówił o tym w audycji Gorący Temat prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego) i Miłosz Lodowski (Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Benjamin Netanjahu korupcja

"Polacy chcą czuć, że państwo chroni pamięć ich ofiar"

„W polsko-izraelskich relacjach jest kryzys, ale po każdej burzy przychodzi słońce, dobry czas; w tej chwili strona polska robi wszystko, aby ten kryzys minął” - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. O sporze z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Bartosz Węglarczyk (Onet.pl) i Paweł Lisicki (red. nacz. „Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa Holokaust Izrael Paweł Lisicki

Marzec '68. "Podzielono naród, by osłabić opór"

Wydarzenia z marca 1968 r. były przejawem zniewolenia Polski przez komunizm. Ich istota sprowadzona została jednak do konfliktu Polacy – Żydzi oraz propagandy „antysyjonistycznej”. Czy to, co się stało 40 lat temu można określić jako czystkę antysemicką? Gośćmi audycji W gruncie rzeczy byli dr Mikołaj Mirowski - publicysta, historyk z Domu Literatury w Łodzi oraz mieszkający w Danii filozof, uczestnik marcowych wydarzeń Bronisław Świderski.  
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Władysław Gomułka PRL komunizm