Polskie Radio
Section05

archeologia

Świątynia z okresu rzymskiego w Tyrze. Ważne odkrycie archeologów w Libanie

Pozostałości kompleksu należącego do świątyni z okresu rzymskiego odkrył w mieście Tyr, fenickiej stolicy na wybrzeżu Libanu, międzynarodowy zespół badawczy z udziałem naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowisko to jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Liban NAUKA

Sukces Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Na Cyprze powołano polską Stację Badawczą

Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski Cypr Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki NAUKA

Egipt i fenomen skalnych grobowców

Gościem audycji była dr Marta Kaczanowicz - laureatka programu Start 2021. Co roku spośród tysiąca zgłoszonych kandydatur Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania setkę młodych badaczy, którzy nie przekroczyli 30. roku życia i przyznaje zwycięzcom stypendia w wysokości 28 tys. zł. Ma to wspomóc młodych naukowców w rozwijaniu ich świetnie zapowiadających się karier badawczych.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Egipt Dwójka Katarzyna Kobylecka

Chorwacja. Archeolodzy odkryli zabudowania migrantów chroniących się przed Germanami

Na chorwackiej wyspie Rab badacze odnaleźli ślady po zabudowie wzniesionej przez migrantów-osadników z Dalmacji, która miała ich chronić przed Ostrogotami. Archeolodzy odkryli również elementy mogące świadczyć o tym, że w wiekach późniejszych wyspę zalała kolejna fala migracji, tym razem ludzi uciekających przed atakami Słowian lub Awarów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Chorwacja NAUKA ciekawostki starożytność