Polskie Radio
Section05

archeologia

Sztuka interpretowania historii zapisanej w kamieniu. Badania petroglifów w oazie Dachla w Egipcie

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Młodzi  badacze polskich placówek naukowych wyróżniani są w trzech kategoriach. Dr Paweł L. Polkowski otrzymał nagrodę w kategorii nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski Egipt Sudan Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Poznań

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ciekawostki dieta górnicy piwo jedzenie Austria NAUKA odkrycia i ciekawostki

Historia badań i ważne odkrycia polskich archeologów w Gruzji

Odkrycia polskich archeologów w Gruzji stają się coraz głośniejsze. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkryła między innymi fragmenty mozaiki podłogowej, sprzed około 2 tys. lat, w domu dowódcy garnizonu rzymskiego, w dawnej twierdzy Apsaros, w okolicy gruzińskiego Batumi. Tego typu znaleziska to rzadkość w tym kraju - uważają naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Kurhany i pochówek szkieletowy odkryte na Wzgórzu Wisielców w Wolinie

Kilka kurhanów i prawdopodobnie pozostałości specjalnej konstrukcji otaczającej jeden z nich, a także m.in. pochówek szkieletowy, odnaleźli badacze Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na Wzgórzu Wisielców w Wolinie. Odkrycia na jednym z największych w północnej Europie wczesnośredniowiecznych cmentarzysk mogą pozwolić poznać zwyczaje związane z kultem zmarłych ówczesnych Wolinian.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA zachodniopomorskie NAUKA Wolin średniowiecze