Polskie Radio
Section05

archeologia

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Uniwersytet Warszawski Sudan

Paleolityczni łowcy z doliny Clovis - kim byli?

W 1929 roku, 19-letni Ridgely Whiteman z Clovis w stanie Nowy Meksyk (USA), spacerując po miejscowej dolinie, natrafił na kilka dużych kości wystających z suchej gliny. Trzy lata później zostały przeprowadzone w tym miejscu badania archeologiczne, które ujawniły, że obok kości mamutów znajdowały się tam także krzemienne ostrza oszczepów. W ten sposób doszło do zlokalizowania nieznanej wcześniej kultury, nazwanej od miejsca odkrycia - kulturą Clovis.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ameryka Północna paleontologia

O celtyckich śladach na bursztynowym szlaku

Choć szlak bursztynowy stał się sławny w czasach rzymskich, to jednak pierwsze zorganizowane wyprawy z obszarów Europy południowej po tzw. elektron - jak bursztyn nazywali Grecy - odbywały się już na przełomie V i IV w. p.n.e. Pośrednikami w tym handlu i beneficjentami tej wymiany byli Celtowie, którzy w tym czasie przybyli na południe dzisiejszej Polski. Taki obraz wyłania się z prac wykopaliskowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA

Skarby zakopane niegdyś w ziemi. Świadectwo kształtowania się polskiej państwowości?

Źródła historyczne z czasów kształtowania się państwa polskiego są niestety bardzo skąpe, stąd nadzieje pokładane są w archeologii i zabytkach pozyskanych w trakcie wykopalisk. Dość liczną grupą odkrywaną przez badaczy są tzw. skarby zakopane niegdyś w ziemi. Są to głównie srebrne depozyty składające się z monet i ozdób. Z terenu Polski znamy już około tysiąca takich zespołów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka zabytki HISTORIA

Polska badaczka odkrywa tajemnice starożytnych greckich... tekstyliów

Tkaniny i tekstylia z dawnych epok to materiały, które tylko w wyjątkowych warunkach klimatycznych i glebowych zachowują się do naszych czasów - na przykład z terenu Grecji czasów epoki brązu (III-II tys. p.n.e.) znamy jedynie ok. 40 tekstyliów. Dr Agata Ulanowska z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powiększyła ten katalog o kolejnych 300, choć… nie prowadziła w tym kraju poszukiwań.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytność starożytna Grecja Grecja NAUKA