Polskie Radio
Section05

archeologia

Doniosłe odkrycia profesora Karola Myśliwca w Egipcie i ich znaczenie dla nauki

Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib, w Egipcie. Bowiem to miejsce zawierało klucz do zrozumienia wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata.  
Zobacz więcej na temat:  Egipt NAUKA Polska Akademia Nauk

Dzwonki, brzękadełka, grzechotki. Archeologiczne instrumenty muzyczne w polskich zbiorach

Zakończył się kilkuletni program dotyczący archeologicznych instrumentów muzycznych w polskich zbiorach. Badania finansowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki) miały na celu analizę akustyczną instrumentów samobrzmiących: tj. dzwonków, brzękadeł i grzechotek ceramicznych, które trafiły do kolekcji muzealnych głównie dzięki pracom archeologicznym.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka instrumenty muzyczne odkrycia i ciekawostki MUZYKA

Polscy archeolodzy odkryli jak powstały reliefy w świątyni Hatszepsut w Egipcie

W świątyni Hatszepsut w egipskim Deir el-Bahari działała „szkoła rzeźbiarska”, w której mistrzowie przekazywali uczniom tajniki swojego zawodu. Dr Anastasia Stupko-Lubczyńska z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła badania egipskich reliefów z XV w. p.n.e. i odtworzyła etapy wykonywania płaskorzeźb oraz zidentyfikowała role pełnione przez pracujących w świątyni starożytnych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Uniwersytet Warszawski NAUKA badania