Polskie Radio
Section05

Arkadiusz Gołębiewski

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Powstanie Styczniowe

Zbrodnia w Ciepielowie: Polacy zamordowani za pomoc Żydom

Wydarzenia sprzed 80 lat stały się punktem wyjścia do rozmowy o historiach Polaków i Żydów, którym przyszło mierzyć się z niemieckim okupantem. 6 grudnia 1942 roku do Ciepielowa Starego, na obrzeżach województwa radomskiego, wjechał niemiecki oddział, który zaczął wyciągać z chałup i sukcesywnie mordować polskie rodziny, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów. Zginęły wtedy łącznie 34 osoby, m.in. dwie rodziny Kosiorów, rodzina Kowalskich i Skoczylasów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi pomoc okupacja niemiecka Jan Żaryn Klub Trójki Trójka

Rotmistrz Witold Pilecki – narodowy bohater o niezłomnym charakterze

W "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście przywołali osoby zmarłe, a w szczególności te, które nie mają swoich grobów. To postaci ważne dla naszej historii, którym przyszło zginąć poza granicami kraju, a za sprawą swoich talentów i miłości do kraju stały się wzorem dla przyszłych pokoleń. Głównym tematem była postać rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Pilecki historia Polski II wojna światowa

"Spotkania". Mija 45 lat od powstania ważnego pisma drugiego obiegu w PRL

"Spotkania. Niezależne pismo młodych katolików" – jedno z najważniejszych pism drugiego obiegu – powstało w Lublinie. Pierwszy numer ukazał się w październiku 1977 roku, a pismo wydawane było do 1989 roku. W tym czasie ukazało się 36 numerów "Spotkań" (do wprowadzenia stanu wojennego – 16 numerów). W tym wydaniu "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście wrócili do wydarzeń sprzed 45 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Janusz Krupski Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) drugi obieg Piotr Jegliński

"Opiera się na osobistym śledztwie". Merta o książce Miklaszewskiej

- Książka nosi tytuł "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury" i jest to książka fabularyzowana, mająca kształt powieści, ale zdecydowanie oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach i w pewnym stopniu również na przeprowadzonym przez Marynę śledztwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, przyjaciółka Maryny Miklaszewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura książki

XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

PR24 Podsumowanie 14. edycji Festiwalu NNW

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Ruman Magdalena Merta Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA FILM

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni [ZOBACZ WIDEO]

Za nami czternasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywał się w Gdyni od środy 28 września do soboty 1 października 2022 roku. Podczas wydarzenia nagradzane są również produkcje radiowe, a fundatorem nagród jest Polskie Radio. Na Festiwalu prezentowane są najlepsze reportaże radiowe, których tematem jest polska historia najnowsza. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka W POLSKIM RADIU

W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Katarzyna Cygler Trójka