Polskie Radio
Section05

Arkadiusz Gołębiewski

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość patriotyzm PRL Solidarność

Kinematografia ukraińska – od rewolucji na Majdanie do rosyjskiej inwazji

Ostatnie miesiące to czas, kiedy z uwagą i smutkiem obserwujemy wojnę za naszą wschodnią granicą, ale i czas, w którym szczególną uwagę poświęcamy ukraińskiej kulturze, w tym kinematografii i losom jej twórców. Gośćmi Arkadiusza Gołębiewskiego we wtorkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" byli dyrektor Festiwalu Filmowego UKRAINA! Beata Bierońska-Lach, szef Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński oraz ukraińska aktorka Oksana Czerkaszyna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie aktor

Echa wizyty w Kijowe. To spotkanie jest próbą przejęcia inicjatywy strategicznej

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą udali się do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej. Przedstawiciele państw spotkali się z prezydentem i premierem Ukrainy. Jak należy oceniań ich postawę. Co zmieni spotkanie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina społeczeństwo wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Kijów

Jeden z najoryginalniejszych. Bruno Schulz patronem roku 2022

Rok 2022 jest rokiem Brunona Schulza – grafika i pisarza. W "Klubie Trójki" porozmawiamy o tym niesamowitym artyście i jego życiorysie. Gośćmi Arkadiusza Gołębiewskiego będą Grzegorz Józefczuk, prezes fundacji Brunona Schulza w Lublinie i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, oraz malarz i współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza Bartłomiej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz literatura SZTUKA Klub Trójki

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki KULTURA Jan Żaryn FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej kino finansowanie

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski niepodległość kobieta Klub Trójki Trójka