Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci HISTORIA POLSKA

Pamiątki po kpt. Białousie w Muzeum Historii Polski. Gliński: dzięki temu pokoleniu możemy decydować sami o sobie

Do zbiorów Muzeum Historii Polski trafiły pamiątki po kapitanie Ryszardzie Białousie ps. Jerzy dowódcy legendarnego batalionu AK "Zośka". - To wzruszające, że pamięć o tym pokoleniu, tych ludziach, wartościach - która jest szalenie ważna, bo te wartości są ważne - przetrwa, będzie zinstytucjonalizowana w Muzeum Historii Polski - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ryszard Białous HISTORIA II wojna światowa historia Polski

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm historia Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 II wojna światowa kobieta Pawiak

Utworzenie Armii Krajowej. Prof. Panfil: była fenomenem

- Chodziło o stworzenie instytucji, która będzie ponad partyjnymi podziałami. Miała być pozbawiona politycznej afiliacji, miała być ogólnonarodową, ogólnopaństwową, polską armią, nie chłopską, nie socjalistyczną czy narodową - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Polskie Państwo Podziemne okupacja niemiecka