Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Legitymacje powstańcze. Bezcenny zbiór w Muzeum Powstania Warszawskiego

- Zastanawiamy się, gdzie jest reszta tego zbioru, szacujemy, że powinno być około 8 tysięcy legitymacji, nie tylko mężczyzn - przez obóz w Łambinowicach przeszły również kobiety. Moja babcia również przeszła ten szlak - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Dwójka Powstanie Warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk

Dwór w Radoniach. Miejsce powrotu do Polski i rodzimych tradycji

Poznali się na korytarzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Beata Korzeniowska studiowała tam filologię romańską. Marek Matraszek, syn polskich emigrantów z brytyjskim obywatelstwem, student nauk politycznych w Oksfordzie, zatrudnił się jako lektor na anglistyce, by w wolnym czasie zbierać materiały do pracy magisterskiej o NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  emigracja tradycja turystyka wakacje Cichociemni Elżbieta Zawacka Stefan Grot-Rowecki Polacy za granicą Małgorzata Frydrych

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski II wojna światowa Pawiak

"Setka najlepszych synów Pomorza i Kujaw". Józef Żernicki o grobach Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy

- Od kilka lat na bydgoskiej "łączce" trwają prace ekshumacyjne prof. Szwagrzyka, W jednym zbiorowym dole śmierci znaleziono m.in. szczątki rotmistrza Tadeusza Ośko, ps. Sęp - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Żernicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz. - Rodziny i środowiska patriotyczne z niecierpliwością wyczekują na okrycie kolejnych dołów śmierci- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci regiony kujawsko-pomorskie

NASZ WYWIAD Pisalnik: władze Białorusi chcą wzbudzić nienawiść przeciw Polakom. Potrzebne są międzynarodowe sankcje

- Władze Białorusi rozwijają kampanię przeciw mniejszości polskiej. Próbują stworzyć w społeczeństwie białoruskim obraz Polaków jako wrogów ludu. To bardzo niebezpieczne. To wręcz zbrodnicze działania ze strony władz białoruskich – próba rozżegania nienawiści. Społeczność międzynarodowa powinna potraktować te działania z najwyższą powagą i obłożyć sankcjami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi. Najnowszą odsłoną antypolskiej kampanii reżimu jest propagandowy atak na żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Raport Białoruś HISTORIA propaganda

Upamiętniono 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec", dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 11 maja 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano na nim wyrok śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Warszawa niepodległość Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk HISTORIA pamięć

"Byli ze sobą silnie związani emocjonalnie". Anna Śnieżko o historii braci Dziemieszkiewiczów

- Świadczy to o silnym związku emocjonalnym braci. Rzeczywiście, Roman miał na niego ogromny wpływ, ponieważ nie mieli ojca. Wychowywali się razem - tymi słowami Anna Śnieżko, autorka książki "Żona wyklęta", w audycji "Temat dnia" na antenie Polskiego Radia 24 odniosła się do więzi, która łączyła Romana i Mieczysława Dziemieszkiewiczów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA Polskie Radio 24

78 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

78 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu. Jego raporty były pierwszymi na świecie doniesieniami o Holokauście.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Witold Pilecki