Polskie Radio
Section05

Auschwitz

80 lat pamięci, która nigdy nie zgaśnie. Świat oddał hołd ofiarom Auschwitz

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz były pełne wzruszeń i głębokiej refleksji. W uroczystościach, które odbyły się w poniedziałek przed historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, wzięło udział 62 byłych więźniów, wysłannicy z 61 krajów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych. Wśród obecnych byli m.in. król Karol III, prezydenci Niemiec i Francji – Frank-Walter Steinmeier oraz Emmanuel Macron. 
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Holokaust

Żądają dymisji Barbary Nowackiej. MEN wydaje komunikat

Barbara Nowacka przejęzyczyła się podczas wykładu na międzynarodowej konferencji poświęconej Auschwitz. Ministra powiedziała o "polskich nazistach", choć wypowiedź miała brzmieć: "Na terenie okupowanej przez Niemcy Polski naziści zbudowali obozy" - sprostowało MEN. Politycy PiS nie przyjęli tego wyjaśnienia i domagają się dymisji szefowej resortu edukacji. "Za oczywiste przejęzyczenie przepraszam" - napisała ministra.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej Rafał Bochenek Mateusz Morawiecki PiS Holokaust nazizm

Holocaust i rzeź Ormian. XX wiek dał techniczne możliwości popełniania masowych zbrodni

- Nasze intelektualne możliwości przetwarzania informacji o przemocy i współczucia dla innych są ograniczone, dlatego tak wielu ludziom trudno się zdobyć na współczucie dla bliźnich. Ale ja staram się myśleć o człowieku jako o dobrym bycie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Bartoś, etyk, filozof, były dominikanin.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka etyka ludobójstwo Holokaust

Jan Sehn - łowca nazistów, którego zasługi nie są dostatecznie znane

- W kręgach historyków ta postać cieszy się już większą rozpoznawalnością niż jeszcze 10 lat temu. Przy okazji książek o Janie Sehnie pojawiło się nieco publikacji prasowych, a więc również szersze grono odbiorców miało okazję dowiedzieć się, kim był i czym się zasłużył. Jeszcze nie możemy mówić jednak o rozpoznawalności porównywalnej z tą, jaką cieszą się tzw. łowcy nazistów, m.in. Szymon Wiesenthal - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Jan Sehn Holokaust Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Dwójka Kraków Zobacz także

"WiNna nieWiNna": opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu

Kilka godzin po rozpoczęciu uroczystości przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau, w osiemdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu Anna Dudzińska zaprosiła na audycję "Klub Trójki. Audiodokument". W audycji przypomnimy mistrzowski reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "WiNna nieWiNna" – uniwersalną opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Patrycja Gruszyńska-Ruman Zobacz także II wojna światowa

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz [WIDEO]

27 stycznia obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W uroczystych obchodach na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego wziął udział m.in. król Karol III. Transmisję ceremonii można było oglądać na portalu PolskieRadio24.pl. - Wyjazd do Polski i uczestnictwo w upamiętnieniu były dla króla priorytetem - mówiła Polskiemu Radiu brytyjska posłanka Rosena Allin-Khan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim Holokaust król Karol III

Prezydent Ukrainy w Krakowie: liczymy na stałe wsparcie polskiego Sejmu

Prezydent Ukrainy liczy na stałe wsparcie polskiego Sejmu. Wołodymyr Zełenski spotkał się w Krakowie z marszałkiem Szymonem Hołownią. Ukraiński przywódca napisał w mediach społecznościowych, że wsparcie miałoby polegać między innymi na wzmocnieniu prowadzonej polityki sankcyjnej wobec Rosji. Rozmowy dotyczyły również przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a także realizacji wspólnych projektów dotyczących wyposażenia przejść granicznych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Szymon Hołownia Kraków Auschwitz rocznica

Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau [RELACJA]

Grupa 50 byłych więźniów i ponad 60 delegacji z całego świata upamiętni w Oświęcimiu ofiary Auschwitz - Birkenau. Dziś przypada 80-ta rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady. Głównymi gośćmi uroczystości będą ocaleni od Zagłady, towarzyszyć im będą prezydenci, premierzy, monarchowie i ambasadorzy z ponad 50 krajów. Dziś obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Polskie Radio 24 Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Nie wolno nam zapomnieć"

- Z jednej strony myślę o tych, którzy nie przeżyli, ale też o tych, których udało się wyzwolić. Oni byli w bardzo trudnej sytuacji. W wielu przypadkach część ich rodziny nie żyła, a domy były zniszczone - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk dr Agnieszka Witkowska-Krych. Podkreśliła również, że o tragedii Holokaustu nie wolno zapomnieć. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne