Polskie Radio
Section05
Auschwitz

79. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ekspert z IPN: ten obóz jest symbolem zagłady

- Jeśli popatrzymy jak duża jest liczba ofiar tego miejsca, to w pełni zrozumiemy, dlaczego nazywa się je fabryką i dlaczego Auschwitz jest najbardziej znanym ośrodkiem zagłady na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych IPN i Muzeum Getta Warszawskiego. Naziści zamordowali tam około 1,1 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki IPN Martyna Grądzka-Rejak Auschwitz

Zginęli za współpracę z Pileckim. 81 lat temu Niemcy dokonali egzekucji 53 więźniów

25 stycznia 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy rozstrzelali kilkudziesięciu Polaków. Wśród zamordowanych byli przedstawiciele polskiej inteligencji oraz wyżsi oficerowie sił zbrojnych, w tym członkowie założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej.   
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm II wojna światowa III Rzesza Auschwitz śmierć

Piosenki związane ze styczniowymi rocznicami w dziejach Polski, cz. 2

Druga połowa stycznia obfituje w liczne rocznice, m.in. 21 stycznia obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin ludowego trybuna: Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, polityka wybitnego i wielce zasłużonego dla naszej niepodległości. Styczniowe rocznice wspominaliśmy w audycji "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wincenty Witos Powstanie Styczniowe Holokaust Auschwitz

TYLKO U NAS Wizyta Elona Muska w Polsce. Andrzej Szejna: zrobił kawał dobrej roboty

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna mówił Polskiemu Radiu, że wizyta Elona Muska w Oświęcimiu i Krakowie ma wymiar symboliczny. Amerykański miliarder wziął udział w konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Żydów poświęconej walce z antysemityzmem. Wcześniej na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkeanu oddał hołd ofiarom Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  elon musk Andrzej Szejna Auschwitz wolność słowa POLSKA społeczeństwo

Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów

20 stycznia 1942 roku, w reprezentacyjnej willi w berlińskiej dzielnicy Wannsee spotkało się piętnastu niemieckich urzędników. W ciągu niecałych dwóch godzin ustalili prawne i logistyczne aspekty wymordowania 11 milionów ludzi. Planów tych Niemcy nie zrealizowali w całości. Do końca wojny zdążyli jednak zamordować 6 milionów Żydów.
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza nazizm Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Elon Musk przyleci do Polski. A. Szejna w PR1: zapowiedział udział w konferencji w Krakowie i Auschwitz

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna potwierdził w Programie 1 Polskiego Radia, że Elon Musk zapowiedział udział w konferencji w Krakowie i Auschwitz na temat antysemityzmu. Poinformował, że jako wiceszef MSZ również będzie obecny. Podkreślił, że wydarzenie jest ważne w kontekście walki z antysemityzmem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA elon musk Kraków Auschwitz antysemityzm

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Pawiak Rzym Warszawa II wojna światowa Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza nazizm Niemcy HISTORIA

Kandydatura Beaty Szydło wycofana. Jest decyzja ministra kultury. Chodzi o muzeum w Oświęcimiu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wycofał wskazane przez poprzednie kierownictwo resortu kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzeum Auschwitz Oświęcim Beata Szydło Bartłomiej Sienkiewicz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz za pomocą aplikacji z przewodnikiem

Rusza zwiedzanie online z przewodnikiem Miejsca Pamięci Auschwitz za pośrednictwem nowej aplikacji. "Auschwitz in Front of Your Eyes" to aplikacja, za pośrednictwem której miliony osób z całego świata zyskają dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z autentycznego Miejsca Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi

"Przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia". Muzeum Auschwitz reaguje na słowa Pietrzaka

Instrumentalizacja losów ludzi, którzy ginęli w niemieckich obozach, w nikczemnej retoryce antymigracyjnej to haniebny i zatrważający przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia – podkreślili przedstawiciele Muzeum Auschwitz.  Zareagowali w ten sposób na słowa Jana Pietrzaka na temat przyjmowania przez Polskę migrantów, w których publicysta nawiązał do baraków w obozach koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Pietrzak Auschwitz POLSKA imigranci w Europie