Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Kontrowersje po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. KE po uwagach Polski opublikowała nowy film

Po uwagach i protestach Polski Komisja Europejska usunęła film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i opublikowała nowy. Jasno stwierdza on, że obozy zagłady były na terenie Polski, okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Wczorajszy film, z powodu braku tej precyzji, wywołał wiele kontrowersji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Niemcy Ursula von der Leyen Europa Komisja Europejska Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka pamięć Beata Płomecka Unia Europejska Radosław Sikorski dyplomacja

Marta Rebzda "Dwa pukle włosów". Słuchowisko o miłości i śmierci w Auschwitz [POSŁUCHAJ]

Wydawało się to niemożliwe w obozie, wśród dymiących krematoriów. U niektórych nawet budziło niesmak… Ale życie jest życiem… Pragnęli siebie… Któregoś dnia zamarzyła im się wolność. Uciekli w czerwcu 1944 roku. Dwa tygodnie później zostali schwytani i przywiezieni do obozu. Trafili do bloku numer 11. Co wieczór, by dać Mali znać, że żyje, Edek śpiewał jej włoską piosenkę. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Dwa pukle włosów" Marty Rebzdy o tragicznej miłości w Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Piotr Moss Maciej Kubera Karolina Gruszka Antoni Pawlicki Fabian Kocięcki Anna Grycewicz Olga Sarzyńska Maciej Maciejewski Przemysław Sadowski Mateusz Rusin

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć - powiedziała podczas obchodów 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz była więźniarka obozu Halina Birenbaum. Podczas uroczystości przemawiali też marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Izraela w Polsce Jacov Livne i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Żydzi Holokaust historia Polski

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau. Następnie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, odmówiono wspólną modlitwę i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz rocznica Żydzi Holokaust historia Polski

Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęłam i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk, która do obozu śmierci Auschwitz została przywieziona z Warszawy 12 sierpnia 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Niemcy Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza SPORT Sporty walki

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Aleksandra Łapkiewicz Adrian Bąk Dwójka rocznica