Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Głosy z rządu po liście Dudy ws. Netanjahu. "Nie ma tematu"

- MSZ nie miało dotąd informacji, by premier Izraela Benjamin Netanjahu wybierał się na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - przekazał w czwartek rzecznik MSZ Paweł Wroński, odnosząc się do listu Andrzeja Dudy. Jak dodał, resort nie odpowie na list prezydenta, ponieważ adresatem jest premier. Z kolei wiceszef rządu Krzysztof Gawkowski stwierdził, że "nie ma tematu" wizyty Netanjahu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael Benjamin Netanjahu Władysław Teofil Bartoszewski Krzysztof Gawkowski MSZ zbrodnie wojenne Strefa Gazy polityka

"Dwa razy przeżył śmierć swojej żony". Władysław Broniewski we wspomnieniach rodziny

– Mamę zabrali do Auschwitz. Potem Broniewski, a był już w Armii Andersa, otrzymał wiadomość, że jego żona zmarła w obozie – opowiadała w Polskim Radiu Maria Zarębińska-Pijanowska, przybrana córka Władysława Broniewskiego. Dramatyczne koleje losu sprawiły, że ta opowieść miała jeszcze swój nieoczekiwany ciąg dalszy.  
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski II wojna światowa literatura poezja rodzina wspomnienie komunizm PRL

Mordowali zamiast leczyć. 78 lat temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

9 grudnia 1946 roku rozpoczął się w Norymberdze tzw. proces lekarzy. Byli lekarzami, ale sprzeniewierzyli się składanej przysiędze. Mimo zadania olbrzymich cierpień tysiącom istnień ludzkich prawie żaden z hitlerowskich lekarzy nie poczuwał się do winy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust II wojna światowa Ravensbrück zbrodnie wojenne III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Śladami naszych przodków. Specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce"

A gdyby tak otworzyć szuflady pamięci, odwiedzić miejsca pochodzenia naszych przodków i odnaleźć żyjących krewnych? Niejednokrotnie zastanawiamy się, jak żyli i gdzie mieszkali nasi przodkowie? W celu poszukiwania i odkrywania korzeni - w radiowej Jedynce wybraliśmy się do Ośrodka Karta i jego przepastnego archiwum. Co odziedziczyliśmy po naszych pradziadkach i prababciach? 
Zobacz więcej na temat:  genealogia wspomnienie społeczeństwo archiwum Sława Bieńczycka Kresy muzeum

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać". Oświęcimianie oddali cześć ofiarom Auschwitz

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych mieszkańcy Oświęcimia oddali hołd ofiarom byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W symbolicznych miejscach pamięci – przy Ścianie Straceń oraz przed zbiorową mogiłą przy obozie Auschwitz I – zapłonęły znicze złożone przez młodzież i lokalnych funkcjonariuszy policji.
Zobacz więcej na temat:  święto zmarłych Wszystkich Świętych historia Polski

Maksymilian Kolbe. Kanonizowany przez Jana Pawła II

- Ja nie mogłem nic powiedzieć ani podziękować, tylko się obydwaj patrzyliśmy na siebie i tak on odszedł. Został odprowadzony, a ja wróciłem na blok. Potem przez długi czas nie mogłem sobie tego uzmysłowić, co się naprawdę wydarzyło - wspominał Franciszek Gajowniczek. To właśnie za niego Maksymilian Kolbe oddał swoje życie w obozie Auschwitz-Birkenau. 
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Holokaust HISTORIA

Edward Mosberg: o Zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane

- Straciłem całą moją rodzinę, dziadków, wujostwo, kuzynostwo, rodziców i siostry. Wszyscy byli obywatelami polskimi i wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych - mówił Edward Mosberg w audycji Polskiego Radia w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Edward Mosberg zmarł 22 września 2022 roku w wieku 96 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa zbrodnie wojenne nazizm Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne