Polskie Radio
Section05

Bolesław Chrobry

Mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego. Jak wtedy wyglądała Polska?

W 1025 roku miała miejsce koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Jak w tamtym czasie wyglądała Polska? Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii o średniowieczu, ludziom żyło się zdecydowanie lepiej niż w poprzednich wiekach. O szczegółach czasu naszego pierwszego władcy opowiadali archeologowie i badacze tamtego okresu. 
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze królowie Polski historia Polski Dwójka Zobacz także Aldona Łaniewska-Wołłk Michał Nowak

"1025. Narodziny Królestwa" - wystawa upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego

Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski, upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. Ekspozycja będzie dostępna od 11 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki historia Polski Muzeum Historii Polski Piastowie

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Zjazd Gnieźnieński Gniezno Niemcy św. Wojciech średniowiecze

Koronacje w dawnej Polsce. "Namaszczenie rąk, piersi i barku", pielgrzymka na Skałkę

Koronacja Karola III – która będzie przebiegała w niezwykle uroczysty, oparty na kilkusetletniej tradycji sposób – stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz średniowiecze