Polskie Radio
Section05

Bolesław Chrobry

Zjazd Gnieźnieński i jego znaczenie. Historia nieznana

Z okazji pielgrzymki Cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha, między 7 a 15 marca 1000 roku, dobył się Zjazd Gnieźnieński. Zjazd był okazją zarówno dla Ottona III jak i Bolesława Chrobrego do wprowadzenie politycznych planów w życie, ale również do pozyskania ważnego sojusznika. O znaczeniu tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 archeolog prof. Przemysław Urbańczyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zjazd Gnieźnieński

Wyprawa Bolesława Chrobrego na Ruś Kijowską

Tysiąc lat temu Bolesław Chrobry ruszył ze swoją armią na Ruś Kijowską, aby zdobyć Kijów. Wyprawa się powiodła, a według legendy, Chrobry wyszczerbił swój miecz, uderzając nim o złotą bramę w geście zwycięstwa. Od tego czasu ów miecz zwany jest szczerbcem. O tysiącleciu wyprawy kijowskiej, jej przyczynach i dalekosiężnych skutkach, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Ruś Kijowska

Bolesław Chrobry – władca, który budził strach i grozę

Kronikarz Gall Anonim nazywał go władcą cnotliwym, szlachetnym, szczodrobliwym i wspaniałym. Dla Polaków wciąż pozostaje ojcem mocarstwa, które zbudował na przełomie X i XI wieku. O wyczynach i mniej znanym wizerunku polskiego władcy mówił w audycji „Między Kropkami” Michael Morys-Twarowski, autor książki „Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego”. 
Zobacz więcej na temat:  historie książki historia Polski Michael Morys-Twarowski