Polskie Radio
Section05

Boże Narodzenie

Ile wydamy na Święta? Co znalazło się w koszykach zakupowych Polaków?

Kosmetyki, zabawki i słodycze - na takie prezenty postawią w tym roku Polacy. Na upominek wydamy średnio do 100 złotych - to wyniki najnowszych badań. Jak wynika z opracowanych danych, w tym roku każdy z nas zapłaci o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Wyniki badań wskazują, że koszt tegorocznych Świąt to średnio 1 441 złotych na osobę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta wydatki Piotr Firan Raf Uzar

NASZ WYWIAD Ryby na wigilijnym stole. Historyk: przed wojną popularny był karp w sosie polskim, czyli w piernikach

- Karp w dawnej Polsce był jedną z najpopularniejszych ryb, ponieważ był duży i tłusty, a tłuste ryby w czasach głodu niezwykle ceniono. Jeszcze przed wojną jedzono m.in. karpia w sosie polskim, czyli w piernikach. Ale na wigilijnym stole znajdowały się też szczupaki, łososie, jesiotry i wiele innych gatunków ryb - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Jarosław Dumanowski, historyk sztuki kulinarnej, profesor UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia ryby Karp tradycja żywność święta jedzenie KULTURA kuchnia polska Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło katolicyzm potrawy Polskie Radio 24 POLSKA

Ks. Józef Tischner o świętach Bożego Narodzenia. "Ich istotą jest spotkanie"

- Święta są po to, żeby przypomnieć nam, że możemy być sprawcami dobra. A po drugie, że też jesteśmy odbiorcami ogromnego dobra, którego często nie doceniamy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Bonowicz. Przez wiele lat przypominał o tym ks. Józef Tischner, filozof, teolog i wielki myśliciel.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski Maja Mazurek Józef Tischner Wojciech Bonowicz święta

PR24 Kolędy inne niż zwykle. Kaja i Janusz Prusinowscy zapraszają na ludowe "Cztery domy słońca"

- Kolędnik to dobry znak - szczęścia, błogosławieństwa, urodzaju, zamążpójścia albo znalezienia dobrej małżonki - powiedział w Polskim Radiu 24 muzyk i autor płyty "Cztery domy słońca. Zima i wiosna" Janusz Prusinowski. Chodziło nam o to, żeby to nie były kolędy w ujęciu standardowym, tylko bardziej tradycyjne. Bywa, że nasze są sporo starsze i łączą w sobie kolędowanie bożonarodzeniowe z kolędowaniem przedchrześcijańskim - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska muzyka ludowa kolędy

Ważne przypomnienie dla katolików. Chodzi o wigilijną Mszę św. i udział w Pasterce

W związku z tym, że tegoroczna Wigilia przypada w IV niedzielę Adwentu, katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszach św. Taki sam obowiązek spoczywa na nich 25 grudnia w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Uczestnictwo w Pasterce o północy czyni zadość obowiązkowi poniedziałkowemu, ale nie niedzielnemu.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara Msza święta POLSKA społeczeństwo

Tradycja wysyłania świątecznych kartek. Skąd wzięły się bożonarodzeniowe pocztówki?

Skąd wziął się zwyczaj wysyłania świątecznych kartek? Tradycja związana z wysyłaniem życzeń upowszechniła się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych. Rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja. Królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  poczta choinka Wigilia święta Trójka

TYLKO U NAS "Nie, nie i jeszcze raz nie!". Taki prezent pod choinkę może przynieść cierpienie

- Nie, nie i jeszcze raz nie! Apelujemy, żeby nie dawać psów i kotów w prezencie pod choinkę. Jeżeli to ma być prezent dla dziecka, to zachęcam do wizyty w sklepie z zabawkami. Ponieważ bywa, że takie "prezenty" trafiają potem do nas albo porzucone zamarzają na mrozie. A jeżeli już zdecydowaliśmy się, by przygarnąć zwierzaka do domu, to kochajmy go i bądźmy odpowiedzialni - mówi wolontariuszka ze schroniska dla zwierząt w Milanówku Anna Szulc. Jak na co dzień wygląda opieka nad bezdomnymi stworzeniami? To sprawdził nasz reporter Paweł Kurek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta schronisko dla zwierząt prezenty

WYWIAD Dania wigilijne w dawnej Polsce. Karp, barszcz i... ślimaki

Dawniej o wigilijnej wieczerzy myślano już jesienią, na wsiach przygotowywano przetwory, a na potrzeby królewskiego dworu odbywały się prawdziwe rybne żniwa. Choć zatraciliśmy wiele z różnorodności potraw dawnej Wigilii, to nadal pozostaje ona żywym świadectwem polskiej historii kulinarnej. Przekonuje o tym badacz i popularyzator dziejów kuchni polskiej, prof. Jarosław Dumanowski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kuchnia polska Wigilia magazyn 2022/2023