Polskie Radio
Section05
broń atomowa

Polska w Nuclear Sharing? Wiceszef MSZ: sprawa musi być analizowana całościowo

Sprawa przystąpienia do Nuclear Sharing musi być analizowana całościowo; najpierw musimy spojrzeć, jak wygląda cała koncepcja bezpieczeństwa, czy mieści się w niej Nuclear Sharing i czy NATO oczekuje tego od Polski - podkreślił w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MSZ Andrzej Szejna.
Zobacz więcej na temat:  broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa wojna na Ukrainie Ukraina Rosja NATO

Nuclear Sharing. Wniosek PiS o zwołanie komisji obrony narodowej

Prawo i Sprawiedliwość w trybie pilnym złożyło wniosek o zwołanie sejmowej komisji obrony narodowej. Chodzi o sprawę Nuclear Sharing. - Popieramy udział Polski w tym programie - zapowiedział przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, były szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka bezpieczeństwo NATO wschodnia flanka NATO broń jądrowa broń atomowa Mariusz Błaszczak

Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Donald Tusk: czekam na spotkanie z prezydentem Dudą

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Tusk broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa wojna na Ukrainie Ukraina

ANALIZA Iran stawia na nowe technologie. Priorytetem rakiety i drony

Iran wyciągnął wnioski z wojny w Ukrainie i zaatakował Izrael w taki sposób, aby maksymalnie obciążyć jego obronę przeciwlotniczą. Test jego broni w konfrontacji z rakietami przeciwlotniczymi z Izraela (Arrow 3, "Proca Dawida", "Żelazna Kopuła") i USA (Patriot), nie wypadł  pomyślnie. Aż 90 proc. dronów i rakiet, które doleciały, zestrzelono. Ale Iran nie ujawnił wszystkich swoich atutów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna 2024 Izrael Iran wojsko broń atomowa Bliski Wschód

"Oppenheimer" z Oscarem za najlepszy film. Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie

Film Christophera Nolana, który zdobył 7 statuetek Oscara, opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan Oscary 2024

"Świadectwo megalomanii". Niemieckie media o groźbach Putina

Władimir Putin w czwartek w corocznym orędziu do narodu ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Dyktator powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. Niemieckie gazety zauważyły, że rosyjski prezydent wykorzystuje brak jedności ws. wsparcia Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy media Władimir Putin broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

PR24 Amerykańska broń jądrowa w Anglii? Budzisz: to się wpisuje w logikę zmiany priorytetów

- Decyzja o rozmieszczeniu amerykańskiego arsenału jądrowego w Wielkiej Brytanii wpisuje się w strategię zmiany priorytetów polegającą na tym, że biorą na siebie zdolności odstraszania jądrowego, zaś sojusznicy europejscy koncentrują się na innym spektrum możliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz z think tanku Strategy&Future. Jak mówił, scenariusz porzucenia Europy przez USA jest mało prawdopodobny. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński USA NATO Wielka Brytania broń atomowa broń jądrowa

NASZ WYWIAD Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Politolog: z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród

- Wyraźnie widać, że zarówno dla Pjongjangu, jak i dla Seulu idea zjednoczenia Korei wyczerpuje się, a z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Joanna Beczkowska, politolog i koreanistka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Wschodnia Korea Południowa Korea Północna polityka korea Kim Dzong Un Azja Seul Pjongjang bezpieczeństwo broń nuklearna broń atomowa