Polskie Radio
Section05

Chiny

To ma być przełom. Wielki problem "elektryków" zniknie?

Akcjonariusze giełdy w Hongkongu rzucili się we wtorek na akcje producenta samochodów elektrycznych BYD. Walory chińskiego rywala Tesli przebiły w wycenach rekord ostatnich 52 tygodni, a ich wartość wzrosła o ponad 50 proc. licząc od początku tego roku. Powodem takiego ożywienia są doniesienia o nowej, przełomowej technologii, pozwalającej naładować "elektryki" do 400 km zasięgu w zaledwie pięć minut.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nowe technologie samochody motoryzacja samochody elektryczne GOSPODARKA Azja

Chiński cios. Masowe zwolnienia w zakładzie w Kraśniku

Fabryka Łożysk Tocznych, jeden z gigantów w branży metalurgicznej, od lat zmaga się z masowymi zwolnieniami. Chiński właściciel tylko w tym roku zredukował personel o 81 osób, a planuje kolejne 230 zwolnień. Jest to ogromny cios dla mieszkańców Kraśnika, którzy od lat znajdowali zatrudnienie w FŁT i firmach współpracujących z fabryką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lubelskie fabryka zwolnienia GOSPODARKA przedsiębiorstwo regiony

Polska wycofuje się z ważnej konwencji o zakazanej broni

Ministrowie obrony Polski i trzech państw bałtyckich we wspólnym oświadczeniu potwierdzili, że będą rekomendować wycofanie się z konwencji ottawskiej o zakazie użycia min przeciwpiechotnych. Wcześniej informowało o tym Polskie Radio. Szefowie MON podkreślili w oświadczeniu, że powodem tej decyzji jest między innymi rosnące zagrożenie wobec państw NATO i konieczność wzmocnienia możliwości obronnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Ukraina Rosja Litwa Łotwa Estonia wojna na Ukrainie

USA: zamknięcie Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki ciosem w wizeruek Ameryki i darem dla dyktatur

Radio Wolna Europa i Głos Ameryki od dekad było wizytówką Ameryki na świecie i było alternatywą dla mediów kontrolowanych przez autorytarne reżimy. Krytycy ostrzegają, że ich zamknięcie przez prezydenta USA Donalda Trumpa osłabi wizerunek i wpływy Ameryki na świecie, na czym skorzystają m.in. Rosja i Chiny.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone media Donald Trump Białoruś

Tybet a chińskie władze. Poszukiwania duszy Dalajlamy

Następcą Dalajlamy będzie osoba urodzona poza terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Takie informacje znalazły się w najnowszej książce Dalajlamy zatytułowanej „Voice for the Voiceless” ( „Głos dla pozbawionych głosu”). Tymczasem chińskie władze, które w pełni kontrolują klasztory buddyjskie w Tybecie zamierzają same dokonać wyboru następcy Dalajlamy, którego Pekin określa mianem „separatysty”. Tomek w Azji - tym razem z Tybetu - o poszukiwaniach duszy Dalajlamy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Azja Tomasz Sajewicz Pekin Tybet

Rosja, Iran i Chiny na manewrach. Czerpią z wojny w Ukrainie

Marynarki wojenne Rosji, Iranu i Chin przeprowadziły wspólne manewry w jednym z kluczowych strategicznie obszarów świata – Zatoce Omańskiej, tuż przy Cieśninie Ormuz. Trzy państwa ćwiczyły wspólną obronę przed atakami dronów morskich i powietrznych, a także przeszukiwanie i przejmowanie statków. Walka z dronami to efekt doświadczeń Rosji na Morzu Czarnym, z których teraz czerpią również Pekin i Teheran.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Iran marynarka wojenna

Reakcja Pekinu na wydarzenia w Gabinecie Owalnym

W Chinach trwa doroczna sesja parlamentu. To najważniejsze wydarzenie polityczne, które określa priorytety polityki wewnętrznej i zagranicznej Chin na kolejny rok. Jak Chiny zareagowały na wydarzenia w Gabinecie Owalnym podczas wizyty prezydenta Ukrainy, czy wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy jest na rękę Pekinowi? Co decyzja Trumpa o zamknięciu USAID oznacza dla NGO w Azji? Mija 11 lat od zaginięcia samolotu malezyjskich linii lotniczych, w którym połowę pasażerów stanowili obywatele Chin.
Zobacz więcej na temat: 

Stosunki Chiny-Europa. "Polityka Trumpa powoduje, że Pekin widzi szansę"

- Chińczycy widząc ocieplenie relacji USA i Rosji, chcą mieć większy wpływ na politykę Europy, choć najbardziej zależy im na szerszym dostępie do unijnego rynku. Te kroki Pekinu są efektem poglądów Donalda Trumpa, który zakłada malejące znaczenie UE na świecie na rzecz USA, Rosji i Chin - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Kowalski, ekspert ds. Azji z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Unia Europejska wojna na Ukrainie Europa Wschodnia Rosja Marcin Pośpiech metale ziem rzadkich