Polskie Radio
Section05

Chiny

"Do boju". Opowiadania Lu Xuna po raz pierwszy po polsku

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się tom opowiadań powszechnie uznawanego za najważniejszego pisarza chińskiego, ojca chińskiej literatury współczesnej Lu Xuna (1881-1936) - "Do boju". Obejmuje on 14 opowiadań, które ukazały się w Chinach w 1923 roku i zawiera zarówno znane już polskim czytelnikom utwory, jak i zupełnie nowe, które po ponad stu latach doczekały się swego przekładu. I to właśnie je czytał w Dwójce Przemysław Stippa.
Zobacz więcej na temat:  literatura Przemysław Stippa Lu Xun Dwójka książki

Lu Xun - pisarz zaangażowany, który stał się pierwszym chińskim klasykiem

Choć nie doczekał komunistycznych Chin, był ulubionym pisarzem Mao Zedonga. Z pewnością sam miał rewolucyjne poglądy. W 1919 roku wziął udział w protestach tzw. ruchu 4 maja. Dziś jest uznawany za najważniejszego pisarza chińskiego, ojca literatury współczesnej w Państwie Środka. W połowie marca ukazał się w Polsce tom opowiadań Lu Xuna pt. "Do boju", z których część nigdy wcześniej nie była tłumaczona na nasz język.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lu Xun KULTURA KSIĄŻKA Dwójka

Birma po trzęsieniu ziemi

Już ponad 1000 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które wczoraj nawiedziło Birmę.  Było to potężne trzęsienie o magnitudzie 7.7 w skali Richtera. Birma to jedno z biedniejszych państw Azji południowo-wschodniej. To kraj, w którym cały czas dochodzi do krwawych konfliktów na tle etnicznym. Prawie połowa Birmy, która od czasu przejęcia władzy przez wojskową juntę została przemianowana na Mjanmę, ogarnięta jest wojną domową. Dziś w cyklu"Tomek w Azji" Tomek Sajewicz, który był w Birmie kilka tygodni temu, opowie państwu o sytuacji w tym kraju po trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Azja Tomasz Sajewicz Pekin Tybet

Chongqing - miasto jak z przyszłości

Miasto położone w sercu prowincji Syczuan to aglomeracja licząca aż 32 miliony mieszkańców, co czyni je największym miastem świata. Jego obszar administracyjny jest ogromny - 82 tysiące kilometrów kwadratowych, czyli około jednej czwartej powierzchni Polski. - To miasto nigdy nie zasypia. To serce Syczuanu, serce gastronomii i imprez, które przyciąga turystów z całego świata - mówi Mateusz Roy, Polak mieszkający w Chongqing.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Jędrzej Rosiewicz Chongqing