Polskie Radio
Section05

chopin

Świętujemy 4. urodziny Polskiego Radia Chopin i tańczymy na Festiwalu Niepodległa

„W każdym z nich można się zasłuchać. Każdy może jednocześnie zachwycić i zadziwić. Niosą w sobie ton nostalgiczny, choć zarazem pewną zuchwałość i dziwność. Przenoszą echa momentów bardzo wobec siebie odmiennych. Okruchy wspomnień konstruowane w jedną całość” pisał prof. Tomaszewski o chopinowskim cyklu mazurków z op. 56. W audycji wysłuchaliśmy m.in. tych mazurków w wykonaniu artystów, którzy uczestniczyli w tegorocznym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

II etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie

W specjalnym cyklu "Muzycznych podróży” omówiliśmy drugi etap  XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wydarzenie to trwa ponad 20 dni, natomiast eliminacje rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej, a przesłuchania trwają od rana, do wieczora. Czy wśród reprezentantów krajów, którzy przeszli dalej, znajdują się pianiści z Polski?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże konkurs chopinowski radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Sorry Boys "Miasto Chopina" - jak powstał teledysk?

Trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kompozytor swoją twórczością i biografią niezmiennie inspiruje artystów, a wśród nich grupę Sorry Boys. Wokalistka grupy Bela Komoszyńska opowiada nam, jak powstawał teledysk do ich utworu "Miasto Chopina". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie piosenka teledysk studenci KULTURA Małgorzata Jakubowska Szymon Majchrzak Oliwia Krettek konkurs chopinowski

Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o mazurkach, ale boimy się zapytać

Czym różni się mazurek od oberka? Dlaczego mazurki się śpiewa? Jak je wykonywać, by były dobre? Tym razem w audycji "Chopin na ludowo" rozbrzmiewały wyłącznie nagrania muzyków ludowych i folkowych, a także ich opowieści o różnych rodzajach mazurków. Adam Tarnowski, Piotr Bińkowski oraz Marian Lipiec z Domaniowa podzielili się wiedzą o tajnikach grania mazurków, zwracając uwagę, jak ważne w zrozumieniu ludowych melodii są śpiew i taniec.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Chopiniada

Jaki jest największy, najwspanialszy polski kompozytor? Na to pytanie każdy zna odpowiedź! Fryderyk Chopin to nasze dobro narodowe, dziedzictwo, o którym uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Jest też naszą narodową marką, wabikiem marketingowym, wizualnym znakiem, towarem eksportowym. Zapytałam kiedyś na zajęciach z antropologii muzyki studentów, czy mamy jakieś wspólne muzyczne dziedzictwo – bez namysłu podali nazwisko Chopina. Kiedy jednak tydzień później zrobiłam im muzyczny quiz, nikt nie potrafił rozpoznać Chopinowskiego preludium.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA Japonia Chiny konkurs chopinowski