Polskie Radio
Section05

deportacje

Straż Graniczna zapowiada deportacje migrantów. "Głównie obywatele Iraku i Iranu"

- Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ. Planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu - powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska podczas konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna granica Białoruś kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie POLSKA

Mija 81. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego

81 lat temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Objęła rodziny jeńców wojennych z trzech obozów specjalnych - Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, a także bliskich więźniów politycznych osadzonych w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi. Deportowano też rodziny wojskowych zbiegłych za granicę.
Zobacz więcej na temat:  NKWD ZSRR Władysław Anders

Felicja Konarska: 10 lutego kazano nam się pakować i jechać na Wschód

- Na spakowanie się dano nam dwie godziny, podobno to było dużo. Jak się później dowiadywałam u ludzi, inni mieli np. tylko 20 minut. Muszę powiedzieć, że nawet nie byłam przerażona, że chcą nas gdzieś wieźć, bo nie zdawałam sobie sprawy, co to może być - mówiła w Dwójce Felicja Konarska, autorka książki "Liście na wietrze. Wspomnienia dziewczynki deportowanej na Wschód 1940-46".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Ośrodek Karta Wacław Holewiński

17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

- Dla wszystkich Polaków na Kresach agresja Sowietów na Polskę to była tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Od początku rozpoczęły się restrykcje - powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes Związku Sybiraków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 społeczeństwo Związek Sowiecki agresja sowiecka Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24

Tatarzy krymscy oddają hołd ofiarom stalinowskich deportacji

Nadejdzie dzień, gdy Ukraińcy i Tatarzy krymscy, którzy żyli na Krymie przed rosyjską aneksją półwyspu w 2014 roku, będą mogli wrócić do swoich domów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w 76. rocznicę stalinowskiej deportacji Tatarów z Krymu. Tatarzy, których deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą, powrócili tam dopiero w połowie lat 80. i po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości stali się jej obywatelami.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy NKWD Rosja Ukraina II wojna światowa

Prezydent pamięta o Sybirakach. Andrzej Duda złożył projekt ustawy o finansowej pomocy

To była niezbyt głośna, ale niezwykle ważna inicjatywa. Prezydent Andrzej Duda w 2018 r. złożył do Sejmu projekt ustawy o finansowej pomocy Polakom przebywającym w latach 1939-1956 na zsyłce w ZSRR. Po to, aby tzw. Sybiracy mogli otrzymać zadośćuczynienie za krzywdy poniesione w wyniku deportacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent represje Kresy ZSRR II wojna światowa Syberia Związek Sowiecki 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Maciej Wyrwa: pierwsza deportacja na Sybir miała charakter punktowy

- Deportowano osadników wojskowych, kolonistów z Polski, a także pewną liczbę innych grup, zwłaszcza pracowników służby leśnej. To właśnie te grupy mogły stanowić realne zagrożenie dla nowego systemu. Nie wywożono samych mężczyzn, tylko całe rodziny stosując odpowiedzialność zbiorową - mówił w Dwójce historyk.
Zobacz więcej na temat:  wywózka Krzysztof Jasiewicz Wacław Holewiński Dwójka HISTORIA