Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Polacy z operowymi Oscarami. "Nasi śpiewacy mają na świecie mocną pozycję"

W poniedziałek (10.05) odbyła się gala International Opera Awards 2020. Wśród laureatów najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody w branży operowej znaleźli się kontratenor Jakub Józef Orliński, scenografka Małgorzata Szczęśniak i Teatr Wielki w Poznaniu. - Świadczy to o jednym: Polacy aktywnie uczestniczą w życiu operowym - komentował Jacek Marczyński, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  opera Jakub Józef Orliński KULTURA Paweł Siwek Dwójka

Eugeniusz Knapik: Stalowa Wola to był mój chrzest

- Byliśmy kolegami ze studiów. W Stalowej Woli jakąś niewidzialną nicią Krzysztof Doroba połączył nas w pokolenie i okazało się, że są pewne cechy naszej twórczości, które umożliwiały zebranie zupełnie innych osobowości artystycznych w ramy jednej grupy - opowiadał o genezie tzw. pokolenia stalowowolskiego - które tworzył wraz z Andrzejem Krzanowskim i Aleksandrem Lasoniem - kompozytor i pianista prof. Eugeniusz Knapik.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Dwójka Andrzej Sułek Stalowa Wola

"Z polskiego domu". Arystokratki w obliczu kataklizmu II wojny światowej

- W momencie tej katastrofy, która spotkała ich rodziny, ich domy, ich majątki, one potrafiły stanąć na wysokości zadania i znakomicie się wykazać. Takie już są te nasze polskie losy, moje bohaterki dobrze się w to wpisują, a osiągnięcia miały naprawdę niezwykłe - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Joanna Puchalska, autorka książki "Z polskiego domu".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Dwójka II wojna światowa biografia Jakub Kukla KULTURA

Prof. Kisiel: Różewicz sam mówił o zmąconych formach

- Kiedy mówimy, że Różewicz jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem, to jest prawda. Jest także korespondentem, pisze dużo listów, to mieści się w obrębie jego twórczości - w audycji "Rozmowy po zmroku" razem z prof. Marianem Kisielem z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przyjrzeliśmy się prozatorskiej twórczości Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Kinga Michalska Dwójka literatura Rok Tadeusza Różewicza

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka lutnik instrumenty Paweł Siwek KULTURA Henryk Wieniawski

Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

- Pod koniec lat 30. XX wieku Gerda Taro, Robert Capa i David "Chim" Seymour kilkukrotnie jeździli do Hiszpanii, gdzie trwała wojna domowa. Z wyjątkiem jakiś pojedynczych klatek, które zostały wydrukowane jeszcze w latach 30. aż do roku 2007 ich zdjęcia były w ogóle nieznane. Wtedy to w Meksyku odkryto tę ogromną, liczącą 3,5 tys. negatywów, spuściznę - mówiła Joanna Kinowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Paweł Siwek Dwójka SZTUKA KULTURA

"Konstytucja 3 maja przygotowywała kraj do wyzwań XIX w."

- Ustawa zasadnicza sprzed 230 lat przyniosła istotne zmiany społeczeństwu i ustrojowi Rzeczypospolitej, przygotowując ją do takiego XIX wieku, który byłby dużo lepszy niż ten, który faktycznie nastąpił - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, autor książki "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja Paweł Siwek Dwójka Muzeum Historii Polski