Polskie Radio
Section05

dwutlenek węgla

OZE wymagają transformacji sieci energetycznej. Potrzebna jest większa elastyczność możliwości przesyłowych

Transformacja energetyczna przyśpiesza w państwach Europy Środkowo-Wschodniej . To oznacza wyzwania dla zarządzania sieciami elektroenergetycznymi. Dla sprawnego funkcjonowania odnawialnych źródeł energii konieczne jest wzmocnienie infrastruktury przesyłowej na północy Polski. Dodatkowe działania związane będą z rozwijaniem połączeń międzynarodowych z państwami bałtyckimi i Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska energetyka POLSKA ekologia OZE infrastruktura Fit for 55

Dekarbonizacja sektora przemysłowego. Resort aktywów: Polska zainteresowana współpracą z ExxonMobil

Polska jest zainteresowana współpracą z firmą ExxonMobil w ograniczeniu emisji CO2 w polskiej energetyce - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wiceminister resortu Marek Wesoły dodał, że "nowe technologie umożliwią osiąganie celów klimatycznych, przy jednoczesnym wykorzystywaniu surowców kopalnych".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel bezpieczeństwo energetyczne energetyka POLSKA

Kongres Impact'23. Premier: musimy znaleźć swój własny sposób dojścia do zeroemisyjności

- Musimy znaleźć swój własny sposób, aby dojść do zeroemisyjności; nie chcemy, by było to robione kosztem naszego społeczeństwa - powiedział podczas kongresu Impact'23 premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska dużo inwestuje w odnawialne źródła energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki przemysł produkcja przemysłowa węgiel ropa naftowa gaz ziemny POLSKA

Prezes Audi zaangażowany w Dieselgate chce poddać się karze. Czy to przełom w śledztwie?

Były prezes niemieckiego producenta samochodów Audi, Rupert Stadler, chce przyznać się do winy w procesie o oszustwo związane z podawaniem emisji spalin, tzw. Dieselgate i złożyć obszerne zeznania. Jeśli przyzna się do winy i zapłaci karę finansową, otrzyma wyrok w zawieszeniu. Stadler chce złożyć zeznanie za dwa tygodnie – informuje w środę portal dziennika „Welt”.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy diesel ekologia USA audi motoryzacja

Czy Strefy Czystego Transportu mają sens?

Ochrona środowiska i walka ze smogiem to coraz ważniejszy temat dla polskich miast. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o wprowadzeniu Stref Czystego Transportu w największych polskich aglomeracjach. Czy to wystarczy, aby poprawić jakość powietrza i zapobiec negatywnym skutkom zmian klimatycznych?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody klimat globalne ocieplenie powietrze samochody elektryczne Polskie Radio samochód zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza prawo POLSKA ŚWIAT Unia Europejska

Jakub Faryś: pomysły dotyczące ograniczenia rejestracji aut spalinowych po roku 2035 spowodują, że samochody będą trudniej dostępne

Zmiana modelu produkcji aut w UE po roku 2035, wymaga od naszego rządu działań, aby zatrzymać dotychczasowych producentów oraz zachęcić nowych do inwestycji w Polsce - powiedział Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja eksport produkcja przemysłowa Komisja Europejska Fit for 55

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. Minister ds. UE: jest szansa na wycofanie się z tych planów

- Jest szansa na wycofanie się UE z planów zakazu rejestracji pojazdów emitujących spaliny od 2035 r. U naszych największych partnerów rośnie świadomość tego, że jest to zbyt daleko idący pomysł - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochód smog ekologia POLSKA Polska w Unii Europejskiej samochody elektryczne Unia Europejska Fit for 55