Polskie Radio
Section05

edukacja

Terapia przez sztukę: "To doświadczenie bywa odkrywcze"

- Arteterapia polega na wyjściu z naszej szarej codzienności i przebywaniu w przyjemnej, pięknej przestrzeni, w otoczeniu sztuki. Wtedy możemy poczuć się bezpiecznie, skupić się na sobie i na tym co odczuwamy. To bywa odkrywcze - wyjaśniła Anna Mikoz, gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, która wyjaśniła na czym polega ta dziedzina terapii.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci kobieta macierzyństwo samotność artysta sztuki wizualne arteterapia dziecko

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci kobieta macierzyństwo medytacja zdrowie stres

Czy można nauczyć się bycia mamą i tatą? Swoje kompetencje ćwiczymy w "Strefie Rodzica"

Na każdym etapie rodzicielstwa zmienia się jego definicja. Każdy widzi też inaczej swoją rolę. Czy można zatem nauczyć się rodzicielstwa i komu może to być potrzebne? O treningu kompetencji rodzicielskich mówiła gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Aleksandra Drężek, psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci kobieta macierzyństwo samotność

Współczesna szkoła. Z czym się zmagamy jako rodzice i jako nauczyciele?

- Szkoła to instytucja, która trwa od tysięcy lat. Dziś rodzice chcą jednak mieć w niej swój udział. Wielu rodzicom nie wystarcza bycie w trójce klasowej, chcieliby mieć większy wpływ na działalność placówek edukacyjnych swoich dzieci. Kiedyś było mniej podziałów w szkole - mówił gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Tomasz Ziewiec - dyrektor SP nr 25 w Warszawie. Czy to możliwe?
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci podróże mężczyzna psychologia kobieta szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna

Rośnie zainteresowanie językiem polskim. Szkoły polskie za granicą z coraz większą ilością uczniów

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ogółem w tych placówkach pracuje ponad 650 nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej Polonia Polacy za granicą Ateny Paryż Helsinki

Kolczyki, tipsy, farbowane włosy u dzieci. Ekspert: warto dobrze się zastanowić zanim się na to zgodzimy

Przekłuwanie uszu, nakładanie na paznokcie hybrydy czy tatuowanie skóry henną nie zawsze musi bezpieczne dla ciała dziecka. I jak twierdzą dermatolodzy warto się dobrze zastanowić zanim wyrazimy zgodę na takie zabiegi. O ich nieodwracalnych konsekwencjach i nieprzewidywanych działaniach mówiły w "Strefie Rodzica": Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci podróże mężczyzna psychologia kobieta kosmetyki nastolatki biżuteria

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci kobieta macierzyństwo samotność

Nauczyciel_ka 2040. To zawód przyszłości, o nieograniczonych możliwościach

Jedynie 4 procent młodych ludzi nazywa zawód nauczyciela swoim wymarzonym. Raport "Nauczyciel_ka 2040. Odważ się myśleć inaczej" może to zmienić - pokazuje ogrom możliwości, jakie stoją przed tymi, którzy ten zawód wybiorą, a Justyna Łazor, nauczycielka, podkreśla, że w tej pracy człowiek starzeje się wolniej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marcin Jankowski Del-M Dzień Edukacji Narodowej nauczyciel praca nauczycielka

Beata Jeżewska z tytułem Nauczyciel Jutr@ 2024. "To jest wyjątkowy zawód"

- Zawsze chciałam mieć na coś wpływ. Możliwość towarzyszenia dzieciom, młodzieży w ich drodze. Obserwowania tego, jak oni - w poczuciu bezpieczeństwa, własnej sprawczości - się zmieniają z poczwarki w pięknego motyla - powiedziała Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, w audycji "Sygnały dnia".
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel Dzień Nauczyciela szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej Daniel Wydrych

Mniej lekcji religii w szkołach? Sprzeciw polskiej Cerkwi

Jako niekorzystne i dyskryminujące oceniają plany resortu edukacji w zakresie lekcji religii przedstawiciele polskiego Kościoła Prawosławnego. - Obecne zasady się sprawdzają - powiedział ks. dr Andrzej Baczyński, referent kancelarii Metropolity Warszawskiego i całej Polski ds. nauczania religii prawosławnej. Dodał, że jest przeciwko obowiązkowym lekcjom religii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół religia społeczeństwo szkoła infografika