Polskie Radio
Section05
edukacja

Historia matury i jej początki sprzed dwóch stuleci

- Pierwsza matura miała miejsce w 1789 roku, wprowadzona przez barona Karla von Zedlitza – mówił w Polskim Radiu historyk Łukasz Przybyłek. Jak przypomniał, był to czas, kiedy Prusy wprowadziły edukację powszechną i, właśnie, egzamin maturalny. – W Polsce pierwszą maturę zdawano w Księstwie Warszawskim, w szkołach departamentowych w 1812 roku – dodawał.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego edukacja II RP Dwudziestolecie międzywojenne szkoła młodzież

Polskie Radio 24 Co sprawia maturzystom największą trudność? Dyrektor CKE wyjaśnia

- Maturzyści dosyć dobrze radzą sobie z zadaniami, które sprawdzają poziom umiejętności. Chodzi o typowe zadania algorytmiczne, które wymagają wyćwiczenia i są powtarzalne. Natomiast słabiej wypadają przy zadaniach, które sprawdzają bardziej złożone umiejętności. Wymagające krytycznego myślenia, zastosowania zdobytych umiejętności w nowym kontekście - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik. 
Zobacz więcej na temat:  matura egzaminy maturalne szkoła edukacja społeczeństwo POLSKA Polskie Radio 24

Czas szkoły średniej i matury. Dlaczego z sentymentem wracamy do czasów szkolnych?

Maj to nie tylko kwitnące rośliny, ale również czas egzaminu dojrzałości. Z czym kojarzy nam się matura i koniec szkoły średniej? W audycji "Dwie do setki" Magdalena Zawadzka, Jerzy Satanowski, dr hab. Jacek Dobrowolski, Adam Rozlach i Kaja Tomczyk podzielili się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok Roch Siciński Magdalena Zawadzka Jerzy Satanowski Jacek Dobrowolski Adam Rozlach Kaja Tomczyk matura szkoła średnia edukacja KULTURA

Polskie Radio 24 Niski status społeczny i pensja nauczycieli. "To odstrasza"

Bycie nauczycielem, to fantastyczna praca, tylko nie jest wspierana przez społeczeństwo i przez państwo - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Chamienia, nauczycielka i przedstawicielka Fundacji Teach for Poland. Jak podkreśliła, niski status społeczny, niskie wynagrodzenie i wysokie wymagania odstraszają młodych ludzi od tego zawodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nauczyciel szkoła edukacja POLSKA Maria Furdyna

Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Jak skutecznie zwalczyć problem?

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Plasuje to Polskę na 8. miejscu wśród badanych krajów europejskich. Konsekwencją opublikowanego dokumentu jest uznanie otyłości za chorobę. Wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.
Zobacz więcej na temat:  otyłość dzieci zdrowie medycyna Artur Wolski szkoła edukacja żywność dieta społeczeństwo infografika

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Szkoły z mniejszych miast wchodzą do czołówki

Ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsza dziesiątka to szkoły najbardziej przyjazne, otwarte i bezpieczne dla wszystkich. Pierwsze miejsce zajęło 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy. Cieszy fakt, że w czołówce rankingu jest coraz więcej szkół z mniejszych miast. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek szkoła edukacja bezpieczeństwo akceptacja tolerancja Mateusz Trzaska LGBT LGBTQ+ dyskryminacja uczniowie

Deficyt aktywności fizycznej w szkołach. Dzieci potrzebują godziny ruchu dziennie

Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje co najmniej 60 minut aktywności fizycznej w szkołach, i to każdego dnia. Wyniki badań wskazują jednak, że około 80 proc. uczniów szkół podstawowych nie wypełnia tych zaleceń. Dlaczego i jak to zmienić?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski edukacja szkoła szkoła podstawowa dzieci aktywność fizyczna ćwiczenia Janusz Dobosz Ernest Kuchar Mateusz Banaszkiewicz Agnieszka Bemowska Tomasz Mróz

"Egzamin na wszelki wypadek". Po co nam dziś matura?

Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z siewie.edu.pl. - Ale nasze widzimisię zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja matura egzaminy maturalne studia młodzież Weronika Puszkar

Aktywność fizyczna w szkołach. Co trzeba zmienić?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje co najmniej 60 minut aktywności fizycznej w szkołach i to każdego dnia. Wyniki badań przeprowadzone w wyniku programu Aktywne Szkoły Multi Sport wynika, że 20 proc. uczniów szkół podstawowych nie korzysta z zajęć wychowania fizycznego, a wśród nich 22 proc. ma zwolnienia z tego przedmiotu na prośbę rodziców. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski edukacja szkoła szkoła podstawowa dzieci aktywność fizyczna ćwiczenia