Polskie Radio
Section05

emigracja

Marcin Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

– Z jednej strony to ochrona granicy i niepozwolenie na nielegalne wkroczenie do Polski, a z drugiej strony nie wolno pozwalać na to, żeby tym ludziom koczującym na granicy nie można było dostarczyć jedzenia czy ciepłej herbaty – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Marcin Kierwiński Bartłomiej Graczak granica Białoruś

Emigracja i powrót z Niemiec do Dworku Króla Stanisława

„Kiedyś robiłem wiele, żeby z Polski wyjechać, dziś robię wszystko, by jak najszybciej do Polski wrócić” - przyznaje Stanisław Król. Polak mieszkający od ponad trzydziestu lat w Niemczech, stworzył na Mazurach turystyczne miejsce z klimatem, Dworek Króla Stanisława. "Daję sobie jeszcze dwa lata na przeprowadzkę" - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa rodzina Mazury turystyka wakacje 2021 POLSKA przyroda wieś inwestycje Małgorzata Frydrych

Plattówka Anny. Polskie krajobrazy z nutą hiszpańskiej kuchni

Anna Platte wróciła do kraju aby pomóc chorej mamie poprowadzić ośrodek wypoczynkowy do końca sezonu. „Zawiesiliśmy z mężem naszą pracę na trzy miesiące, spakowaliśmy synka i niezwłocznie przyjechaliśmy do Polski. Mama, mimo pierwszej chemii, jeszcze pracowała będąc w szpitalu.  Niestety po dwóch miesiącach przegrała z białaczką. Zostaliśmy z ogromnym smutkiem i równie wielkim wyzwaniem” - wspomina Polka.
Zobacz więcej na temat:  rodzina praca Hiszpania dzieci wakacje wakacje 2021 Mazury turystyka choroba Małgorzata Frydrych

Kultura na emigracji. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu

115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" oraz paryskiej "Kultury". Były żołnierz Brygady Karpackiej, był również inicjatorem i propagatorem koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Jerzy Giedroyc Katarzyna Cygler Francja

Postać prof. Karoliny Lanckrońskiej. Prof. Miziołek: jej ukochanie dla Polski było niesłychane

- Ukochanie do Polski było w przypadku prof. Karoliny Lanckorońskiej niesłychane. Najlepiej wyrazi to fakt, który opowiadał mi mój mistrz, który był jej uczniem we Lwowie. W roku 1989 wreszcie wiedzieliśmy, że stajemy się wolnym krajem, będąc w Rzymie oświadczyła że muszą pojechać na Monte Cassino. Umotywowała to tym, że musi im powiedzieć że ona jest wreszcie wolna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Lanckorońska Lwów patriotyzm pomoc HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Sejneńszczyzna Zofii Mackiewicz. Wakacje z językiem polskim

Zofia Mackiewicz zamieniła słoneczną Padwę na dużo chłodniejszą Sejneńszczyznę. „Nie od razu wiedziałam, co będę tu robić i jak żyć, ale byłam przekonana, że podjęłam najlepszą w moim życiu decyzję. Była późna jesień więc kupiłam drewno i siekierę, z myślą by przetrwać zimę, i z założeniem, że reszta jakość się poukłada” - przyznała tuż po powrocie.
Zobacz więcej na temat:  praca KULTURA Sejny Padwa pandemia rynek pracy rodzina Małgorzata Frydrych

10. edycja Festiwalu Folkowisko. Kulturalne smaki Roztocza

„Tu się przyjeżdża, żeby zaczerpnąć smaków z kultury i przeszłości. Doskonała muzyka, teatr i pisarze, do tego pierogi, rosół, piróg biłgorajski, ryby z sąsiednich stawów, lokalne napoje” - zapewnia organizator Festiwalu Folkowisko, Marcin Piotrowski. A w programie są koncerty, plenerowy teatr, Dzieciowioska, i spotkania literackie. W Gorajcu na Roztoczu, 8 lipca, rozpocznie się jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA folklor podkarpackie Kapela Ze Wsi Warszawa Marcin Piotrowski Irlandia kultura żydowska Białoruś Ukraina Małgorzata Frydrych

Dwór w Radoniach. „Wciąż uczymy się miejsca, które od 20 lat nazywamy domem”

Historia miejsca utkana jest z historii wielu ludzi, którzy dany budynek zamieszkiwali, śmiali się i płakali, żyli i umierali. „Od 20 lat odkrywamy sekrety dworu w Radoniach, który stał się domem dla naszej rodziny” - przyznaje Beata Korzeniowska – Matraszek.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Wielka Brytania historia Polski wakacje podróże ciasta lemoniada chleb czas wolny rower Brexit obywatelstwo Małgorzata Frydrych