Polskie Radio
Section05

energia odnawialna

Samobilansujące się mikrosieci. Praca polskich studentów będzie przyszłością energetyki?

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad rozwojem samobilansujących się mikrosieci, w których prąd pochodziłby głównie z odnawialnych źródeł energii. To przyszłość energetyki, bo takie rozwiązanie mogłoby zapewnić niezależność energetyczną konkretnym budynkom, a nawet miastom. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Politechnika Warszawska energia elektryczna energetyka

Reforma energetyki w Polsce. Wicepremier Sasin: najważniejsze, aby zmiany miały akceptację społeczną

- Tak jak w przypadku transformacji górnictwa udało się osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do parafowanego porozumienia ws. reformy energetyki. Zapewnił, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia atomowa OZE POLSKA społeczeństwo

Polityka Energetyczna Państwa. Minister klimatu: do końca roku przedstawimy propozycję jej aktualizacji

Do końca roku resort klimatu i środowiska przedstawi rządowi propozycję aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. Ma ona uwzględniać konsekwencje energetyczno-finansowe związane z polityką sankcyjną UE wobec Rosji. Z drugiej strony ma gwarantować stabilne warunki dotyczące transformacji energetycznej w kierunku źródeł odnawialnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa energetyka energia elektryczna OZE energia atomowa POLSKA społeczeństwo

Forum Gospodarcze w Krakowie. Premier Morawiecki: stabilne źródła energii wśród najważniejszych wyzwań

- Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności, jak pokazuje nam wojna na wschodzie Europy, to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy. Cyfrowe i ekologiczne innowacje technologiczne są paliwem rozwoju gospodarczego, natomiast silnikiem jest współpraca między państwami - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu udostępnionym uczestnikom Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka żywność Francja

Z jednego uzależnienia w drugie. W Niemczech mniej rosyjskiego gazu, ale coraz więcej chińskich OZE

Niemcy pod silną presją NATO i Unii Europejskiej zmniejszają zależność od importu gazu z Rosji. Ten kontrowersyjny związek, który dał Kremlowi finansowy zastrzyk, wprawdzie dobiega końca, ale na horyzoncie pojawia się kolejne zagrożenie, mianowicie uzależnienie od Chin - czytamy na portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika Niemcy Chiny import OZE odnawialne źródła energii energetyka

Tauron wybuduje kolejną farmę wiatrową. To dwunasta inwestycja koncernu i pierwsza w woj. śląskim

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych. Budowa nowej farmy ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej w pierwszej połowie 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron OZE energetyka wiatr inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Rośnie globalna moc energii odnawialnej. MAE: kryzys energetyczny staje się punktem zwrotnym

W czasie najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2.400 gigawatów - wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Stwierdzono, że globalny kryzys energetyczny napędza inwestycje w odnawialne źródła energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE rozwój bezpieczeństwo energetyczne

Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd?

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad przydomową turbiną wiatrową, montowaną wraz z panelem słonecznym. Wykorzystywanie wiatru i ruchu powietrza wytwarzanego przez pojazdy na drodze pozwoliłoby na produkcję ok. 1 kW energii na godzinę, a to wystarczyłoby na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych. W "Trójce przed południem" opowiedział o tym dr inż. Michał Lipian z Politechniki Łódzkiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energia elektryczna