Polskie Radio
Section05

faszyzm

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Włochy Benito Mussolini Adolf Hitler nazizm

Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich

- Po II wojnie światowej Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk pracujący w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT totalitaryzm Europa komunizm socjalizm nazizm Niemcy Europa Zachodnia Antoni Opaliński

Rozmowa Kulturalna. Dyrektor CSW wyjaśnia powody odwołania spotkań "Antyfaszyzm w sztuce"

- Organizacja Rok Antyfaszystowski jest anonimowa, nie wiadomo, kto za nią stoi. Dlatego postanowiłem z nią nie współpracować - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie Piotr Bernatowicz, wyjaśniając powody rezygnacji z organizacji w tej instytucji ze spotkań pod hasłem "Antyfaszyzm w sztuce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KULTURA SZTUKA Centrum Sztuki Współczesnej

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust II wojna światowa III Rzesza Niemcy Norymberga

Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?

Dąbrowszczacy – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 przeciwko wojskom gen. Franco. W audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia z Tadeuszem Płużańskim rozmawiał gość PR24: Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Francisco Franco komunizm dąbrowszczacy Hiszpania Związek Sowiecki Niemcy

Wniosek prokuratury o rozwiązanie "Dumy i Nowoczesności"

Gliwicka prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” – podał we wtorek „Dziennik Zachodni”, zaznaczając że to nieoficjalna informacja. Prokuratura na razie nie chce się do niej odnieść, w środę ma zostać wydany komunikat. Członkowie „Dumy i Nowoczesności” rok temu w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli w obchodach „urodzin Hitlera”. 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler przestępczość POLSKA