Polskie Radio
Section05

faszyzm

Belgijska gazeta o "polskim obozie Auschwitz". Ambasador RP: ignorancja i nieświadomość

Ambasada Polski w Belgii zażądała sprostowania i przeprosin w związku z artykułem w belgijskiej gazecie i sformułowaniem "polski obóz Auschwitz-Birkenau". Ambasador Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że protest do gazety "Het Laatste Nieuws" został wysłany wczoraj z obszerną argumentacją, dlaczego takie sformułowanie jest absolutnie nieakceptowalne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz II wojna światowa

NASZ WYWIAD Oblicza autorytaryzmu. Putinizm, czyli zwyczajny, rosyjski faszyzm

- Putin nie flirtuje z nacjonalistami czy rosyjskimi nazistami, by wzmocnić swoją władzę. Wielkomocarstwowy rosyjski szowinizm oparty na ideologii "ruskiego miru" i rządach "siłowików" jest istotą rosyjskiego systemu politycznego, który w latach 2014-2022 ukształtował się jako reżim faszystowski - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Walenty Baluk, politolog, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Władimir Putin

Brytyjski minister obrony: Rosjanie powinni wspominać winy Stalina, atak na Polskę i Katyń

Ben Wallace przekonywał, że dziś Rosjanie są jak faszyści sprzed ośmiu dekad. Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej brytyjski minister obrony wyjaśniał też, że prowadząc wojnę na Ukrainie reżim w Moskwie "niszczy właśnie zarówno swoją przeszłość, jak i swoją przyszłość".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Wielka Brytania wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

"Był spójny w tym, jak żył". Kucharczyk w PR24 o Wyszyńskim

- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Stefan Wyszyński prymas Polski komunizm beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA

Historyk o "odniemczaniu" zbrodni niemieckich i nazywaniu ich nazistowskimi. "To były dziesiątki lat pracy"

"To były dziesiątki lat pracy, to był proces, w wyniku którego dziś już politycznie niepoprawnie jest mówić »zbrodnie niemieckie« na zbrodnie niemieckie" - powiedział profesor Bogdan Musiał, komentując zmianę retoryki w zachodniej przestrzeni publicznej, gdzie "oczywiste zbrodnie niemieckie zaczęto nazywać nazistowskimi".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa historia Polski