Polskie Radio
Section05

filharmonia narodowa

◐ Нічний ефір - 12.09.23 - Кілька слів про 66' фестиваль Warszawska Jesień

Ми сьогодні вирушаємо у Зону ночі з фестивалем Warszawska Jesień, який цьогоріч відбуваєть 66-й раз у Варшаві. Це найдавніший фестиваль польської сучасної муизки, але це також фестиваль міжнародний, тому ми розпочали композицією грецького композитора Яніса Кіріакідеса, з якою зараз будемо вести діалог. Діалог базова тема цьогорічного фестивалю, адже акцент події на поєднанні музики і візуального мистецтва, саме тому фестиваль відбувається, зокрема, в стінах Академії мистецтв у Варшаві. Саме тому на фестивалі будуть і концерти, і аудіовізуальні інсталяції
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień KULTURA muzyka współczesna Muzyka nocą

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

Jubileusz Chóru Akademickiego UW. "Świętujemy stulecie plus dwa"

- Niestety COVID-19 odcisnął piętno na naszej historii i całe obchody jubileuszu zdecydowaliśmy się przesunąć nieco w czasie. Chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście będziemy w stanie zorganizować koncerty, na które będą mogli przyjść nasi słuchacze - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Piasecki, członek Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego - jednego z najstarszych takich zespołów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  chór Uniwersytet Warszawski Dwójka Jakub Kukla jubileusz koncert dyrygent śpiew

Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez Ministerstwo Kultury. W niedzielę wręczenie odznaczeń

Elżbieta Penderecka zostanie uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a dyr. Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza - odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", podało MKiDN. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w niedzielę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Paweł Kapuła: w muzyce zwracam uwagę na barwę, harmonię, uwrażliwienie na piękno [WIDEO]

- Od zawsze była mi bliska muzyka francuska. W muzyce bardzo zwracam uwagę na coś, co można nazwać barwą, kolorem, na harmonię, a także na pewne uwrażliwienie na piękno i wyrafinowanie dźwięku. A to wszystko to są najważniejsze cechy muzyki francuskiej - mówił w radiowej Dwójce Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA muzyka klasyczna

Jan Lisiecki: w mieście takim jak Warszawa zawsze można odkryć coś nowego

- Zawsze cieszę się, gdy tu przyjeżdżam. Kocham Krakowskie Przedmieście, kocham spacery po Starówce, ale nie tylko. W takim dużym i ciekawym mieście jak Warszawa zawsze można znaleźć coś innego, zawsze jest jakiś kąt, którego się nie zna, czy ulica, którą można poznać - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki, który był solistą piątkowego (18.11) koncertu inaugurującego IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jan Lisiecki MUZYKA Monika Zając Dwójka koncert

PR24 Rafał Wiśniewski o Festiwalu Eufonie: to konglomerat różnych doświadczeń

- O wyjątkowości tego festiwalu świadczy kultura i kultury tego regionu. Z jednej strony pewna swoista aksjologia, konglomerat różnych doświadczeń i wspólnot tego regionu, ale też niepowtarzalność historii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i dyrektor Festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Polskie Radio 24 Rafał Wiśniewski Europa Środkowo-Wschodnia tradycja KULTURA Maja Kluczyńska Eufonie POLSKA

Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Aleksander Tansman Julian Tuwim

Wkrótce Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY

26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy kancelaria premiera Polonia historia Polski

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Polskie Radio Dwójka

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria organy pieśń

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie filharmonia Wolfgang Amadeusz Mozart koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Michał Klauza Magdalena Łoś Dwójka KULTURA

31. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska: trzeba rozwijać modę na Mozarta

- Nasze grono odbiorów stale rośnie - sprzedaż biletów na Festiwal Mozartowski jest absolutnie rekordowa, co pokazuje, że po okresie pandemii wszyscy tęsknią za wydarzeniami - poinformowała na antenie Polskiego Radia 24 Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Alicja Węgorzewska Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska regiony Warszawa mazowieckie Warszawska Opera Kameralna MUZYKA muzyka klasyczna Wolfgang Amadeusz Mozart