Polskie Radio
Section05

filharmonia narodowa

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Antoni Wit Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski

Szef Festiwalu "Warszawska Jesień": muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności

- Świat dźwiękowy tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest otwarty na poszerzenie pola dźwiękowego, na pewną redefinicję, a to wszystko po to, żeby jak zwykle dostarczyć pewnej świeżości, ale też w nadziei na to, że przez to muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności - mówi Jerzy Kornowicz, dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który startuje już w piątek (15 września).
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Jerzy Kornowicz Dwójka muzyka współczesna Paweł Siwek MUZYKA

◐ Нічний ефір - 12.09.23 - Кілька слів про 66' фестиваль Warszawska Jesień

Ми сьогодні вирушаємо у Зону ночі з фестивалем Warszawska Jesień, який цьогоріч відбуваєть 66-й раз у Варшаві. Це найдавніший фестиваль польської сучасної муизки, але це також фестиваль міжнародний, тому ми розпочали композицією грецького композитора Яніса Кіріакідеса, з якою зараз будемо вести діалог. Діалог базова тема цьогорічного фестивалю, адже акцент події на поєднанні музики і візуального мистецтва, саме тому фестиваль відбувається, зокрема, в стінах Академії мистецтв у Варшаві. Саме тому на фестивалі будуть і концерти, і аудіовізуальні інсталяції
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień KULTURA muzyka współczesna Muzyka nocą

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

Jubileusz Chóru Akademickiego UW. "Świętujemy stulecie plus dwa"

- Niestety COVID-19 odcisnął piętno na naszej historii i całe obchody jubileuszu zdecydowaliśmy się przesunąć nieco w czasie. Chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście będziemy w stanie zorganizować koncerty, na które będą mogli przyjść nasi słuchacze - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Piasecki, członek Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego - jednego z najstarszych takich zespołów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  chór Uniwersytet Warszawski Dwójka Jakub Kukla jubileusz koncert dyrygent śpiew

Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez Ministerstwo Kultury. W niedzielę wręczenie odznaczeń

Elżbieta Penderecka zostanie uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a dyr. Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza - odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", podało MKiDN. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w niedzielę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Paweł Kapuła: w muzyce zwracam uwagę na barwę, harmonię, uwrażliwienie na piękno [WIDEO]

- Od zawsze była mi bliska muzyka francuska. W muzyce bardzo zwracam uwagę na coś, co można nazwać barwą, kolorem, na harmonię, a także na pewne uwrażliwienie na piękno i wyrafinowanie dźwięku. A to wszystko to są najważniejsze cechy muzyki francuskiej - mówił w radiowej Dwójce Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA muzyka klasyczna

Jan Lisiecki: w mieście takim jak Warszawa zawsze można odkryć coś nowego

- Zawsze cieszę się, gdy tu przyjeżdżam. Kocham Krakowskie Przedmieście, kocham spacery po Starówce, ale nie tylko. W takim dużym i ciekawym mieście jak Warszawa zawsze można znaleźć coś innego, zawsze jest jakiś kąt, którego się nie zna, czy ulica, którą można poznać - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki, który był solistą piątkowego (18.11) koncertu inaugurującego IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jan Lisiecki MUZYKA Monika Zając Dwójka koncert

PR24 Rafał Wiśniewski o Festiwalu Eufonie: to konglomerat różnych doświadczeń

- O wyjątkowości tego festiwalu świadczy kultura i kultury tego regionu. Z jednej strony pewna swoista aksjologia, konglomerat różnych doświadczeń i wspólnot tego regionu, ale też niepowtarzalność historii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i dyrektor Festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Polskie Radio 24 Rafał Wiśniewski Europa Środkowo-Wschodnia tradycja KULTURA Maja Kluczyńska Eufonie POLSKA

Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Aleksander Tansman Julian Tuwim

Wkrótce Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY

26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy kancelaria premiera Polonia historia Polski

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Polskie Radio Dwójka

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria organy pieśń