Polskie Radio
Section05

film polski

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

14 lat temu w Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska aktorzy Teatr Polskiego Radia aktorstwo kabaret Kabaret Starszych Panów telewizja FILM Jerzy Gruza Konstanty Ildefons Gałczyński Order Uśmiechu Diamentowy Mikrofon rocznica

"Oskar, Patka i Złoto Bałtyku" czyli zagadka w Trójmieście

Oskar i Patka, nieustraszeni poszukiwacze przygód, wyruszają na wakacje nad morzem, nie spodziewając się, że na miejscu czeka ich niesamowite śledztwo! Gdy w tajemnicy przed dorosłymi odnajdują zaszyfrowaną mapę prowadzącą do legendarnego skarbu, ich wakacje zmieniają się w pełną zwrotów akcji misję. W Polskim Radiu Dzieciom gościli Magdalena Nieć i Mariusz Palej, którzy wyreżyserowali film. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska dzieci kultura dla dzieci

Daniel Olbrychski świętuje 80. urodziny. "Radio kształtowało mnie od dziecka"

Daniel Olbrychski to jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych. Zagrał w blisko 180 produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wciąż pozostaje w doskonałej formie i możemy podziwiać jego kunszt na deskach teatralnych. - Dzień zaczynam od intensywnej gimnastyki - przyznaje w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Daniel Olbrychski kino Zobacz także KULTURA

Film "Innego końca nie będzie". Sztuka odbudowy relacji po stracie bliskiej osoby

"Innego końca nie będzie" to film opowiadający o rodzinie, która mierzy się z odbudową relacji po stracie bliskiej osoby. Najstarsza z trojga rodzeństwa postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej. Mama ma nowego partnera, w garażu brakuje ulubionego samochodu taty, a rodzinny dom wkrótce ma zostać sprzedany. O tej produkcji opowiedziała w Dwójce jej reżyser - Monika Majorek.
Zobacz więcej na temat:  kino rodzina Dwójka Zobacz także FILM KULTURA

Film, który nie ma sobie równych. 50 lat "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy

Uchodzi za najbardziej dynamiczne i nowoczesne dzieło polskiego kina. Na jego planie spotkało się kilkudziesięciu aktorów i ponad stu statystów. Niezapomnianą muzykę stworzył Wojciech Kilar, a w ciągu pierwszego roku obraz obejrzało ponad 6,5 mln widzów. Mija 50 lat od premiery filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda FILM kino Władysław Reymont KULTURA Łódź rewolucja przemysłowa Dwójka Zobacz także Sebastian Smoliński

"Innego końca nie będzie". Maja Pankiewicz: film jest oparty na emocjach, uczuciach

Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii "Film fabularny" 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego obraz "Innego końca nie będzie" to opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. - Ten film przynosi jakiś rodzaj oczyszczenia. Widzę reakcje ludzi po pokazach i jest to niezwykle poruszające, jak dzielą się swoimi historiami - mówi w Jedynce aktorka Maja Pankiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Agata Kulesza Barłomiej Topa

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska aktorzy aktorstwo FILM Armia Krajowa Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica historia Polski historia teatru gwiazdy

Kazimierz Kutz. "Pokazywał Śląsk, który kochał miłością szaleńczą"

Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca, trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów. 16 lutego 1929 roku urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. 
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz