Polskie Radio
Section05

FILM

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  animacja Kraków artysta wynalazcy PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino kos Paweł Maślona Powstanie Styczniowe Tadeusz Syka Tadeusz Kościuszko 1670 Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka KULTURA

Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, m.in. zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" opowiadającym o Jamesie Matthew Barrie’em, twórcy "Piotrusia Pana". W warszawskiej Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconą właśnie osobie Jan A.P. Kaczmarka i jego dokonaniom. Będzie można ją obejrzeć do 18 lutego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Jan A.P. Kaczmarek Narodowe Centrum Kultury wystawa Tomasz Miara Trójka

Agnieszka Grochowska o "Kosie": bez bardzo dobrego scenariusza trudno zrobić bardzo dobry film

Ostatnio Agnieszkę Grochowską można zobaczyć w "Kosie" Pawła Maślony. Jej pułkownikowa to największa, a właściwie jedyna rola kobieca w filmie: ważna i wyrazista. I właśnie o tej roli, pracy przy "Kosie", a także nowych wyzwaniach zawodowych, aktorka rozmawiała z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Agnieszka Grochowska Trójka historia Polski Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Paweł Maślona Robert Więckiewicz

"Kos" już w kinach. Reżyser Paweł Maślona: odczarowujemy mit Polski szlacheckiej

Dziś do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) w Gdyni. Fabuła filmu w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca wówczas generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów - powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Kościuszko historia Polski KULTURA kultura masowa

"Kos" Pawła Maślony. Co jest prawdą, a co fikcją w nowym filmie o Tadeuszu Kościuszce? Odpowiadamy

Film "Kos" przedstawia historię Tadeusza Kościuszki w tarantinowsko-westernowej poetyce. To wariacja na temat chwil poprzedzających wybuch insurekcji, na tle której rozgrywa się dramat młodego chłopa, będącego jednocześnie szlacheckim bękartem. Jeśli podczas seansu zadawaliście sobie pytania "Czy to mogło się wydarzyć?", spieszymy z odpowiedzią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona

Premiera filmu "Kos". Scenarzysta: zastawiliśmy pułapkę na producenta

W piątek, 26 stycznia, do kin wszedł "Kos", zwycięzca ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Producenci są bardzo zajęci, dlatego zastawiliśmy pułapkę. Wysyłaliśmy do producenta SMS-y od różnych znajomych, żeby przekonać go do tego, by otworzył maila ze scenariuszem - mówił w Dwójce Michał Zieliński, scenarzysta filmu w reżyserii Pawła Maślony.
Zobacz więcej na temat:  film polski kos Paweł Maślona Martyna Podolska Dwójka KULTURA Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Michał Zieliński Bartosz Bielenia

Nominacje do Oscarów: porażka "Chłopów", wielki sukces "Oppenheimera" i niespodziewany "Strefy interesów"

Poznaliśmy nominacje do Oscarów i nie było wielkich zaskoczeń. Najwięcej nominacji dla "Oppenheimera" (13), "Biednych istot" (11), "Czasu Krwawego Księżyca" (10), "Barbie" (8) i "Maestro" (7). Malarsko animowani "Chłopi" zostali pominięci, ale cieszy aż pięć nominacji dla brytyjsko-polsko-amerykańskiej produkcji "Strefa interesów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Oscary 2024 Ryszard Jaźwiński Trójka