Polskie Radio
Section05

filozofia

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański

Bronisław Wildstein: chodzi o znalezienie podstawowej osi sporu, która dzieli nasz świat

- Chodzi o bunt metafizyczny, odmowę akceptacji świata takim, jaki on jest i człowieka z jego naturą. Bunt towarzyszy nam od zawsze, takie przekonanie, że człowiek może się usytuować na boskiej pozycji. Dowolnie stwarzać świat, buntować się przeciwko jego regułom - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bronisław Wildstein, autor eseju "Bunt i afirmacja".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein Dwójka Wacław Holewiński

Dariusz Karłowicz: historia interesuje mnie ahistorycznie

- Ja nie jestem historykiem. Jestem filozofem, a może nawet bezpieczniej powiedzieć po prostu - inteligentem, którego historia nie interesuje dla samej siebie. Interesuje mnie współczesność, choć oczywiście nie ignoruję warsztatu historycznego, którego świadomość posiedliśmy wraz z rozwojem nauk historycznych XIX-wiecznych i wcześniej renesansowych - mówił filozof i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Karłowicz Michał Nowak teologia Dwójka Sokrates Kościół

"Dawać ludziom nadzieję". Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze

W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Dorota Gacek Dwójka KULTURA

"Historia seksualności" Michela Foucaulta

Właśnie ukazał się czwarty, niepublikowany dotąd tom "Historii seksualności" - dzieła, które miało nigdy się nie ukazać. Foucault zgłębia w nim poglądy Ojców Kościoła na ludzką cielesność i seksualność. Wskazuje, że wczesne chrześcijaństwo wymyśla nie tyle nowe zakazy dotyczące tej sfery, ile pewną formę podmiotowości, z którą wiążą się nowe praktyki dotyczące życia duchowego i cielesnego.
Zobacz więcej na temat:  Michel Foucault Michał Nowak

Ks. prof. Józef Tischner - nauczyciel wolności i nadziei

28 czerwca tego roku przypada 20. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, kapelana Solidarności i wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej. W audycji "Po drugiej stronie lustra" przypomnieliśmy myśl filozoficzną, życie, aktywną działalność naukową i społeczną duszpasterza, który dzięki swojej niezwykłej osobowości cieszył się wielkim autorytetem i popularnością, również w mediach. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Józef Tischner wiara