Polskie Radio
Section05

fizyka

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski woda Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia chemia Joanna Racewicz

NASZ WYWIAD Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Pytamy fizyka jądrowego

Popularny serial "Czarnobyl" przedstawia historię przebiegu i skutków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy wizja ukazana w produkcji odzwierciedla wypadki sprzed 36 lat? Co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku? Czy po ponad trzech dekadach wyciągnęliśmy wnioski z czarnobylskiej katastrofy?
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa HISTORIA energia atomowa magazyn wakacyjny wakacje 2021

Dlaczego węższe opony są lepsze na zimę, a szersze na lato?

Przyczepność opony do jezdni wyraża się prostym wzorem, gdzie współczynnik tarcia dla danej nawierzchni mnożony jest przez nacisk koła na jezdnię, a nacisk ten wynika z masy pojazdu. Proste wzory fizyczne opisujące siłę tarcia nie wykazują jednak różnicy w przyczepności pomiędzy oponą wąską a szeroką.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy kierowca Radio kierowców motoryzacja samochody samochód zima warsztaty opony opona POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo lato wiosna jesień bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze

Eksperymenty chemiczne i doświadczenia fizyczne w zdalnym nauczaniu

Nauka zdalna z dnia na dzień stała się tymczasową codziennością uczniów. To doświadczenie pomogło dostrzec nowe możliwości uczenia się, odmienne od klasycznych metod nauczania. Jednocześnie pozwoliło wyrobić sobie zdanie na temat nauki zdalnej w ogóle i zastanowić się, czy mogłaby ona całkowicie zastąpić uczęszczanie na zajęcia w budynku szkoły. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców szkoła zdalne nauczanie chemia nauczyciel