Polskie Radio
Section05

folklor

Archiwalne spotkanie z muzyczną rodziną Gwiazdów z Ligęzowa

- Tak się stało, że na swoim własnym weselu nie byłem panem młodym, tylko byłem muzykantem. Wziąłem do grania swojego mistrza z Mogielnicy, z miasta i myślałem, że to moich gości ucieszy, ale jak goście sobie popili, to koniecznie chcieli sobie potańczyć po wiejsku, a tamci oberów nie znali - wspominał swoje własne wesele skrzypek Mieczysław Gwiazda.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma

Odwiedzamy azjatyckich bogów deszczu i błyskawic

W "Źródełku" przenieśliśmy się do egzotycznego, choć wcale nie tak dalekiego Wietnamu. Sprawdziliśmy, jak brzmią tamtejsze kołysanki, pieśni o bohaterach i miłości, ptakach, pracy i nadchodzącej wiośnie, poznaliśmy muzykującą wspólnie wietnamską rodzinę usłyszeliśmy gongi, piszczałki, flety, grzechotki, instrumenty strunowe i te zbudowane z drzewa bambusowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci kultura ludowa Hanna Szczęśniak

Prawosławna Kupalnocka na Podlasiu

Niedawno obchodziliśmy uroczystość Narodzenia św. Jana Chczciciela, którą na wsi zwano Sobótką lub Nocą Kupały. Wśród ludności prawosławnej i unickiej, która stanowi znaczną część mieszkańców Podlasia, święto to obchodzone jest 7 lipca, a więc Kupalnocka odbywa się w nocy z 6 na 7 lipca. O specyfice podlaskiej Nocy Kupały opowiadał dr Artur Gaweł - dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie koło Białegostoku.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folk Piotr Dorosz

O Polakach w Charkowie

W audycji "Z muzyką po Kresach" zajrzeliśmy na Ukrainę Słobożańską, do Charkowa. Historyk, prof. Lubow Żwanko, która od wielu lat zajmuje się polską historią Charkowa, opowiedziała o Polakach, którzy w przeszłości mieszkali i pracowali w Charkowie. Jest autorką słownika biograficznego "Wybitni Polacy i Charków". Obecnie pracuje nad dwujęzyczną publikacją o placówkach dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Kresy Mariana Kril