Polskie Radio
Section05

fotografia

60 lat zakładu fotograficznego zebranych w wystawę

- Pani Osiecka zaczęła swoją drogę zawodową pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 roku otrzymała tytuł czeladnika, ponieważ kształciła się w tradycyjnym systemie, w którym miała swoją mistrzynię, która przekazywała jej wiedzę. Po zdobyciu tytułu czeladnika mogła bronić tytułu mistrza - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Antonina Gugała, kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Jakub Kukla Warszawa Dwójka wystawa KULTURA

PR24 Szalast o fenomenie Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie

- Wspólnym mianownikiem, który przyciąga fotografów, jest to, że to szkoła, która prezentuje szeroką skalę gatunków fotograficznych. Staramy się wpoić studentom szacunek dla różnych nurtów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szalast, kurator łódzkiej wystawy "Wspólna Opava". Gościem "Głębi ostrości" był także prof. Vladimír Birgus.
Zobacz więcej na temat:  zdjęcia szkoła Czechy wystawa KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24

Protest przeciw reżimowi na fotografiach. Liankievich: poczuliśmy, że jesteśmy gospodarzami w naszym kraju

- Przez te miesiące poczuliśmy, że naprawdę jesteśmy gospodarzami, że możemy podejmować decyzje - także o przyszłości. Poczuliśmy, że możemy decydować o tym, w jaki sposób chcemy żyć. Teraz tego nie ma - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrei Liankievich, menadżer festiwalu Miesiąc Fotografii w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Białoruś

Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA wystawa fotograf Łódź wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś SZTUKA

Tomasz Gutkowski: fotografia nie jest obiektywna

- Przygotowaliśmy cały blok wydarzeń poświęconych Ukrainie. To nie będzie wystawa zdjęć wojennych, chcemy pokazać, że artyści ukraińscy wciąż tworzą, choć teraz są w bardzo trudnej sytuacji. Nie możemy zapomnieć, że są tam ludzie, którzy muszą pracować i żyć - mówił w Dwójce Tomasz Gutkowski z Fundacji Sztuk Wizualnych, organizator festiwalu "Miesiąc Fotografii" w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek

20. Miesiąc Fotografii w Krakowie. "Dlaczego obrazy?/Why pictures?"

- Bogaty program wydarzeń, spotkań, które opowiedzą o tym, jak działają obrazy - w jaki sposób one funkcjonują, w jakich kontekstach, jaki mają na nas wpływ - ten bezpośredni, ujawniony, i ten utajony, bo jest on również bardzo ciekawy w dobie mediów społecznościowych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gutkowski (prezes Fundacji Sztuk Wizualnych).      
Zobacz więcej na temat:  foto KULTURA Ukraina Kraków Polskie Radio 24

"Reporter wojenny Maks Levin". Fotograficzny zapis wydarzeń na Ukrainie

W krakowskim MOCAK-u trwa prezentacja zdjęć Maksa Levina. Pokaz obejmuje zdjęcia wykonane w latach 2014-2022 – zarówno wydarzenia na Majdanie Niepodległości w Kijowie, jak i fotografie pokazujące początki agresji rosyjskiej na Ukrainę. – Max Levin nie był człowiekiem, który pracował jako zawodowy, chłodny reporter. On był człowiekiem, który od samego początku wiedział, że reporterka wojenna, obrazy schodzące z pola bitwy, to niezwykle ważna broń w dzisiejszych wojnach – mówi Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wystawa Kraków