Polskie Radio
Section05

Francisco Franco

"Staliniści? Losy dąbrowszczaków trzeba odkryć na nowo"

Po 1989 roku dąbrowszczaków wpychano do szufladki z napisem "staliniści z nożem w zębach". Jednak losy polskich ochotników na wojnie domowej w Hiszpanii są dużo bardziej skomplikowane. Wymagają ponownego odkrycia - mówi Jeremi Galdamez, przedstawiciel Stowarzyszenia "Ochotnicy Wolności" i badacz historii dąbrowszczaków, w rozmowie z Wojciechem Rodakiem z PolskiegoRadia24.pl 
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania komunizm propaganda PRL

M. Wołczyk: nie wszyscy Katalończycy chcą niepodległości

- Współczuję Polakom, ponieważ w natłoku informacji trudno o rzetelność i wybór tej informacji, która oddaje sytuację w Hiszpanii. W polskich mediach występuje Alfred Bosch, który podaje się za ministra spraw zagranicznych Katalonii, tymczasem nie istnieje ministerstwo spraw zagranicznych Katalonii - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk, publicystka "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia protest

Ł. Jasina: ekshumacja Franco gestem wobec Katalonii i Basków

W Hiszpanii przeprowadzono ekshumację szczątków Francisco Franco, które zostały następnie przetransportowane z mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz w Mingorrubio. Ponowny pochówek odbył się z inicjatywy socjalistycznego rządu Hiszpanii Pedra Sancheza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Hiszpania ekshumacja Piotr Pogorzelski Łukasz Jasina Europa

Ekspert o zniesieniu wiz do USA: wydaje się, że będzie to przyspieszone

- Na włączeniu Polski do ruchu bezwizowego skorzystają przede wszystkim Stany Zjednoczone. Ruch turystyczny wzrośnie ze strony Polski - mówił w audycji "Więcej Świata" Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Od kiedy Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka wiza amerykańska Michał Strzałkowski Donald Trump Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Boris Johnson

Sudański opozycjonista: władza w Chartumie jest teraz władzą okupacyjną

– Ta masakra byłą wielkim szokiem dla Sudańczyków. Nie tylko dla osób protestujących przed główną siedzibą armii. Czuli się bezpiecznie, bo dostali zapewnienie, że nie będą atakowani. A zaczęto do nich strzelać, by zdławić rewolucję – mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz sudański opozycjonista Adil Abdel Atti.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agata Kasprolewicz Sudan Donald Trump ochrona środowiska