Polskie Radio
Section05

Francja

"Szczycił się, że jest polskiego pochodzenia". Guillaume Apollinaire i jego wyzwolona poezja

– W jednym z listów Apollinaire pisał, że było trzech wielkich Polaków w literaturze: "Stanisław Przybyszewski, Joseph Conrad i ja" – opowiadała w Polskim Radiu w 2012 roku Julia Hartwig. Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, znakomity francuskojęzyczny poeta zmarł 106 lat temu, 9 listopada 1918 roku w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA poezja awangarda literatura malarstwo Julia Hartwig

Operacja Torch. Lądowanie aliantów w Afryce Północnej

8 listopada 1942 roku setki amerykańskich i brytyjskich barek desantowych przybiło do brzegów Algierii i Maroka kontrolowanych przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. Po kilku dniach francuskie posiadłości w północnej części Czarnego Lądu były opanowane. Do sukcesu sprzymierzonych przyczyniła się w znacznym stopniu operująca tu polska sieć wywiadowcza.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Afryka Północna Algieria Maroko Casablanka

Ignacy Jan Paderewski. "Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci"

"Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty, lecz aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci" - mówił w 1919 roku w Warszawie Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Szwajcaria USA niepodległość I wojna światowa II Rzeczpospolita

City break w mieście zakochanych. Paryż na weekend

Romantyczne, malownicze uliczki, Luwr, wieża Eiffla, tajemnice cmentarze to oczywiste atrakcje, którymi przyciąga stolica Francji. A jak się tam dostać, z którego z trzech lotnisk w centrum Paryża znajdziemy się najszybciej i czy warto tam wypożyczyć samochód by zwiedzać efektywniej?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Paryż podróże Podróże z Czwórką city break turystyka podróże zagraniczne wieża Eiffla Luwr

"Londyńczycy" i komuniści. Polski ruch oporu we Francji podczas II wojny światowej

- Był lęk, ale razem z nim była radość, że możemy walczyć. Dzięki temu wydawało mi się, że jestem coś warta. Za granicę musiałam jechać za chlebem, a przecież o to walczyłam, to było dla mnie najważniejsze, żeby móc wrócić i mieć ten chleb u siebie. W mojej ojczyźnie - wspominała Maria Niemczycka, członkini komunistycznego ruchu oporu we Francji, w 1975 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa