Polskie Radio
Section05

gaz ziemny

Zgoda UE na wykorzystanie atomu i gazu w "zielonej transformacji" daje podstawy do budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Założenie, że energetyka nadal będzie się opierać głównie na węglu jest błędne, ale także założenie że bez atomu i gazu uda się osiągnąć cele "Fit for 55" tylko dzięki OZE, to także jest utopia. Te postawy są efektem zaostrzenia się sporu w UE o przyszłość OZE, a wojna na Wschodzie tylko uwypukliła te dwa skrajne poglądy - powiedział Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom Komisja Europejska OZE zielona energia wodór

Skarga spółki Nord Steram 2. Bogatko: wyrok TSUE w zasadzie nic nie zmienia

- Prawo unijne powstaje w danym momencie, to znaczy ono nie istnieje jako takie, tylko jest po prostu kreowane na konkretne zapotrzebowania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko z Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Bogatko Antoni Trzmiel Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Nord Stream 2 energetyka dyrektywa UE gaz infografika prawo GOSPODARKA

Przekazanie turbiny do Nord Stream 1. Czarnecki: szokujące, Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy

- Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - powiedział szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS), odnosząc się do sprawy przekazania turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Nord Stream Kanada Niemcy Rosja Europa GOSPODARKA infografika ŚWIAT

4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen chce uzyskać 4,5 GW energii. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w I kwartale tego roku Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen energia atomowa energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie wodór energetyka inwestycje

"Rosjanie potęgują kryzys energetyczny". Jakub Wiech o wstrzymaniu przepływu gazu przez NS1

- Przez ostatnie pół roku Nord Stream 1 był najważniejszym gazociągiem tłoczącym surowiec z Rosji do Europy. Obecnie dołączył on do gazociągu Jamalskiego i TurkStreamu, czyli do pozostałych dwóch gazociągów, które są z różnych powodów wyłączono wcześniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (energetyka24.com). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja Nord Stream

Kolejny lądowy odcinek Baltic Pipe po odbiorze technicznym

Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - Niechorze-Płoty - poinformowały: Gaz-System i UDT. Odcinek ma długość 41 km i łączy gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. "Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski" - podkreślił Urząd.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe Rosja

Gaz i atom elementami taksonomii. Beata Płomecka: 50 głosów przeważyło w głosowaniu w PE

- 50 głosów przeważyło w decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zakwalifikowania błękitnego paliwa i energii jądrowej do paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Beata Płomecka. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli skomentowała kwestie związane z tak zwaną taksonomią oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Beata Płomecka ŚWIAT Europa Francja Strasburg Parlament Europejski Unia Europejska gaz atom energetyka GOSPODARKA klimat polityka

Przyszłość atomu i gazu w UE. Polscy europosłowie zadowoleni z decyzji PE

Polscy eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli decyzję Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania gazu i atomu za "zielone" i utrzymania inwestycji w te źródła energii. Chodzi o przepisy dotyczące tak zwanej taksonomii i uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska energia atom Europa