Polskie Radio
Section05

Grzegorz Ślubowski

Migracja przyczyną sukcesu skrajnej prawicy w Austrii?

- Partia wolnościowa koncentruje się głównie na walce z islamem, z imigrantami, na tych rzeczach, które dotykają Austrię na sposób u nas mało znany. Do liczącego 8,5 mln mieszkańców państwa przyjęto 100 tys. uchodźców. To taki sam współczynnik, jak w Niemczech - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Jędroszczyk ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Jędroszczyk Austria rząd imigranci w Europie uchodźcy

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył?

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska strefa euro Bliski Wschód Izrael Jerozolima Palestyna Niemcy Francja Emmanuel Macron Wojna w Syrii Adam Balcer

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Korsyka Andrzej Szeptycki Francja katalonia Jarosław Guzy

Brexit i granice pomiędzy Irlandiami. Stanowisko premiera

- Tej granicy teraz praktycznie nie ma. Po Brexicie będzie zupełnie inna sytuacja. To będzie taka linia odgradzająca Wielką Brytanię od UE. Władze w Dublinie mówią, że nie wyobrażają sobie, żeby zostały wprowadzone kontrole, żeby to utrudniało przepływ towarów i usług - mówiła o kwestii granicy między Irlandią a Irlandią Północną Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Płomecka Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Piotr Pogorzelski Piotr Jędroszczyk

Stosunki polsko-ukraińskie. Kto kogo bardziej potrzebuje?

- To, że Polska bardziej potrzebuje Ukrainy, niż Ukraina Polski jest obiektywnym faktem - powiedział na antenie Jedynki Vitalij Portnikow. - Dopiero w zeszłym roku nowy rząd Polski postanowił przestać traktować Ukrainę jako dorastające dziecko polityczne, tylko jako państwo już dorosłe i zaczął wystawiać rachunki i żądać wzajemności - stwierdził prof. Jan Malicki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Żakowski Ukraina UPA banderyzm Jan Malicki

"Ukraińcy domagają się gloryfikacji zbrodniarzy"

- Strona ukraińska doskonale wie, dlaczego propozycja legalizacji pomników "wszystkie za wszystkie" jest niemożliwa do spełnienia. Ukraińcy domagają się na tych upamiętnieniach gloryfikacji osób i organizacji odpowiedzialnych za zbrodnie ludobójstwa na Polakach, my chcemy poszukiwać ofiar wojen i konfliktów na ziemiach ukraińskich - mówił na antenie radiowej Jedynki Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Buszko Ukraina UPA polityka historyczna

Szef PISM: Białoruś wielkim wyzwaniem polityki wschodniej

Od 2014 roku mamy do czynienia ze zmianą systemową jeśli chodzi o politykę wschodnią – zaznaczył gość Jedynki dyrektor PISM Sławomir Dębski. Mówił również o potrzebie obrony wartości, na których zbudowany jest porządek międzynarodowy i wyzwaniu, jakim jest polityka wobec Białorusi. Naszemu sąsiadowi, jak ostrzegał, wciąż grozi rosyjska aneksja.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Sławomir Dębski propaganda Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Raport Białoruś