Polskie Radio
Section05

historia PRL

"Jego działania były bazą, która pozwoliła na walkę o niepodległość". Macierewicz o kard. Wyszyńskim

- Ksiądz kardynał był tym, który reprezentował rzeczywiście państwo i naród polski w czasach olbrzymiej presji sowieckiej, która nas niszczyła. W związku z tym jego działania do lat 80. były bazą, która pozwoliła na działania dążące do uzyskania niepodległości - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceszef PiS.
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kościół katolicki wiara Stefan Wyszyński Antoni Macierewicz Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

Prof. Antoni Dudek: Czerwiec '56 różni się od innych protestów w PRL. Obie strony miały broń

- W jednym wymiarze Czerwiec '56 różni się od wszystkich pozostałych protestów, które były w PRL-u później. Mianowicie w trakcie tych demonstracji, tych protestów, rzeczywiście tłum zdobywa w więzieniu broń, ponad 200 sztuk broni. (...) A więc można powiedzieć, że tam obie strony były uzbrojone - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli Antoni Dudek PRL historia Polski HISTORIA Czerwiec 1956

"Wielka krzywda ludzka zmusiła nas do tego zrywu". Franciszek Noras o sierpniu '80

- Ta wielka krzywda wśród ludzi zmusiła 41 lat temu do wielkiego zrywu. To zmusiło tak samo sygnatariuszy porozumienia jastrzębskiego i tego wspaniałego katowickiego, którego sygnatariuszem był i jest nasz wspaniały kolega Andrzej Rozpłochowski - mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Noras, członek Solidarności, w latach 80. pracownik KWK "Ziemowit".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski PRL sierpień 80 porozumienia sierpniowe Jastrzębie-Zdrój Huta Katowice społeczeństwo POLSKA

Polska fantastyka naukowa w czasach PRL. Ziemkiewicz: Zajdel okazał się prorokiem

- Janusz Zajdel był najwybitniejszym przedstawicielem formacji "pisarzy z przymusu historycznego". To był człowiek o wspaniałym talencie pisarskim i humanista, który został fizykiem właśnie dlatego, że w czasach jego młodości wstyd było studiować cokolwiek innego niż nauki ścisłe - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm cenzura fantastyka literatura Rafał Ziemkiewicz

"Prokuratura ds. umorzeń". Woyciechowski o ściganiu zbrodni komunistycznych

- Niestety bilans jest fatalny. Widać, że tutaj mamy do czynienia z pewnymi warunkami brzegowymi, które nie umożliwiły ścigania tych zbrodni, dochodzenia do prawdy, ujawnienia prawdy, nie mówiąc o zadośćuczynieniu dla ofiar i rodzin ofiar, zwykłej sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, odnosząc się do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - śledczemu pionowi IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej służba bezpieczeństwa służby specjalne PRL komunizm POLSKA

Łódź: Krzyże Wolności i Solidarności dla 36 działaczy opozycji antykomunistycznej

- Dziękując za to, co zrobiliście dla Polski, apeluję do młodych ludzi, aby, żyjąc przyszłością, nie zapomnieli o przeszłości – powiedział w środę dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Rogut podczas uroczystości wręczenia 36 Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność opozycja Łódź Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Instytut Pamięci Narodowej lata 80 historia Polski HISTORIA

"Protest, który stał się zaczynem dzisiejszej wolności". Prezydent o Czerwcu '76

Czerwiec 1976 roku (...), potężny protest robotników, walczących o godność, chleb i prawa obywatelskie, stał się zaczynem wolności, która jest dzisiaj naszym udziałem - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów obchodów 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo prezydent Andrzej Duda Czerwiec 1976 Radom PRL HISTORIA historia Polski

Dr Gasztołd-Seń: handel bronią w bloku wschodnim miał kluczowe znaczenie w kryzysie ekonomicznym

- Odpowiadając na pytanie: "dlaczego państwa komunistyczne sprzedawały broń tzw. globalnemu południu?", można odpowiedzieć: z dwóch przyczyn. Pierwsza, to były kwestie ideologiczno-polityczne, druga, to kwestie czysto biznesowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski PRL broń handel bronią

"Mimo śledztwa IPN nadal nie ukarano winnych". Zbigniew Ziobro o śmierci Stanisława Pyjasa

- Ekshumacja zwłok Stanisława Pyjasa i śledztwo Instytutu nie doprowadziły do ukarania winnych - stwierdził minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dodając, że czterech funkcjonariuszy komunistycznych służb odpowiadało za utrudnianie śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo historia Polski PRL Stanisław Pyjas służba bezpieczeństwa Zbigniew Ziobro

"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u

- 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. A na 3 maja znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Karandziej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA 3 Maja HISTORIA historia Polski Solidarność opozycja demokratyczna Tadeusz Płużański Jan Karandziej konstytucja 3 maja