Polskie Radio
Section05

historia Polski

Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu

Batalie, bitwy i potyczki zmieniały bieg historii naszego kraju. Były zapisem triumfów i wielkich klęsk. Walczyliśmy na terenie Polski i poza nią, w bitwach ratujących Europę (pod Wiedniem czy Monte Cassino), a w czasach zaborów, ubrani w obce mundury, pod obcym sztandarem. Warto przypomnieć dzieje oręża polskiego i wybitnych wodzów różnych epok, którzy zapisali się w historii.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem Katarzyna Jankowska

Najważniejsza bitwa średniowiecznej Europy

611 lat temu, 15 lipca 1410 roku, niedaleko mazurskiej wioski Grunwald, starły się w śmiertelnym boju wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę i wojska zakonu krzyżackiego, na których czele stał Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen. To starcie zakończyło się całkowitym rozbiciem wojsk krzyżackich.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło Krzyżacy Piotr Firan Trójka

78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Krzysztof Michalski II wojna światowa Rzeź Wołyńska

76. rocznica Obławy Augustowskiej. Zbrodnia popełniona przez Sowietów nazywana jest też "Małym Katyniem"

76 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa rozpoczęły na Suwalszczyźnie wielką akcję pacyfikacyjną, która przeszła do historii jako "Obława Augustowska". Uchwałą Sejmu z 2015 roku 12 lipca jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska NKWD

"Wielu oddało życie za naszą wolność". Memoriał w wojennym bunkrze w Belgii upamiętni gen. Maczka i jego żołnierzy

Polska delegacja dyplomatów i ekspertów jest w belgijskiej miejscowości Roeselare, by rozmawiać na temat utworzenia Memoriału generała Stanisława Maczka. To będzie pierwsze muzeum w Belgii poświęcone generałowi i jego I Dywizji Pancernej, która wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek II wojna światowa Belgia POLSKA Europa ŚWIAT

Ukraina: oddano hołd ofiarom zbrodni w Ludwikówce, Stasiowej Woli, Sarnkach Dolnych i Fradze

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej uczciła pamięć Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czterech miejscowościach w obwodzie iwanofrankiwskim. W latach 1943 i 1944 oddziały UPA zaatakowały mieszkańców dawnej wsi Ludwikówka, Stasiowa Wola, Sarnki Dolne oraz Fradze. W 78. rocznicę rzezi wołyńskiej polscy dyplomaci modlili się tam, złożyli wieńce i zapalili znicze.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Rzeź Wołyńska Wołyń II wojna światowa