Polskie Radio
Section05
historia Polski

Wirtualne sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki

- Księdza Jerzego osobiście nie znałem. Gdy umierał miałem 4 lata, poza tym mieszkałem w Koszalinie. W roku 1990 pojawiłem się na Żoliborzu z moim tatą, w sanktuarium przy grobie ks.Popiełuszki wspólnie się modliliśmy. Nie przypuszczałem wtedy, że za 10 lat będę mieszkańcem tej warszawskiej dzielnicy - wspominał Dominik Jabs, twórca portalu opowiedzmioksjerzym.pl.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jerzy Popiełuszko komunizm Kościół katolicki Warszawa Żoliborz

Zygmunt August - król, którego ślub wywołał furię

- Małżeństwo z Elżbietą Habsburżanką oznaczało dla Zygmunta Augusta, mającego w momencie jego zawarcia 23 lata, wyzwolenie spod kurateli zbyt opiekuńczej matki - przypomina dr hab. Marek Janicki. W tym samym czasie Zygmunt August poznał swojego przyszłego szwagra - Mikołaja Radziwiłła, zwanego od koloru brody Rudym, rodzonego brata Barbary Radziwiłłówny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski królowie Polski

Lustracja w Polsce. "Jeszcze 300 tysięcy spraw do zbadania"

Choć od transformacji ustrojowej w Polsce minęło już ponad ćwierć wieku, lustracja nadal jest aktualnym tematem debaty publicznej. W Konfrontacjach Idei o problemach związanych z oświadczeniami lustracyjnymi mówili prof. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog z Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  IPN lustracja POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Antoni Dudek

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik