Polskie Radio
Section05

historia PRL

Pierwszy polski ciągnik. Historia Ursusa C-45

Historia polskiej motoryzacji to nie tylko samochody i motocykle, ale także pojazdy rolnicze. Jakimi traktorami pracowano w czasach PRL? Jakie były ich wady i zalety? Czy rzeczywiście "kiedyś to było!"?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 rolnictwo rolnicy PRL historia Polski HISTORIA GOSPODARKA

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm alkoholizm

"Siatka Witolda" - wyjątkowa publikacja o działalności rotmistrza Pileckiego

- Mamy ogromną wiedzę na temat działalności Witolda Pileckiego, która nie ograniczała się tylko do Warszawy. Istniała druga siatka, która organizowała jego podróże i spotkania w całym kraju. Z rozmów z historykami wynika, że rotmistrz miał również kontakty w wojsku. Obie te siatki nie zostały zdekonspirowane - mówił w Dwójce Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Dwójka Paweł Siwek muzeum historia Polski

Katyń - odkrywanie prawdy [POSŁUCHAJ]

Katyń - od momentu pojawienia się w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości koło Smoleńska - stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, w przeważającej części zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku rezerwistów, którzy w życiu codziennym byli profesorami uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, pisarzami, dziennikarzami, właścicielami ziemskimi.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Dwójka Anna Lisiecka historia Polski

Ksiądz Kazimierz Jancarz – niezłomny duszpasterz Nowej Huty

Swojej działalności nie zawęził wyłącznie do posługi kapłańskiej. Był tytanem pracy społecznej. Pomimo szykan bezpieki pomagał "Solidarności" i strajkującym robotnikom. W Archiwum Radia Wolna Europa zachowały się bezcenne wypowiedzi kapłana ze strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie w 1988 roku, w który był zaangażowany.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Solidarność Kościół katolicki komunizm katolicyzm lata 70 lata 80

Formy spędzania czasu wolnego w PRL - wystawa we Wrocławiu

W Design BWA Wrocław już niedługo będzie można oglądać wystawę "Kowalscy muszą wypocząć. Wystawa o Pafawagu i czasie wolnym. - Zakłady pracy organizowały wycieczki, wspólne aktywności, co było bardzo integracyjne dla pracowników - mówi Iwona Kałuża, kuratorka wystawy. - Dzięki temu nawiązywały się przyjaźnie, miłości, a nawet zawierane były małżeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa PRL Kasia Dydo Katarzyna Dydo

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm alkoholizm

PR24 Kształtowanie sumień w PRL. Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Wyszyńskiego

Prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze PRL latach 1953-1956. Był to okres, w którym komuniści myśleli, że złamią ducha Polaków i wykorzenią z nich wiarę katolicką. Jednak - jak twierdzi w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz - tak naprawdę właśnie ta decyzja o aresztowaniu prymasa przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na skuteczne pokonanie religii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli Stefan Wyszyński prymas Polski internowani HISTORIA historia Polski

Wiesław Chrzanowski – nauczyciel demokratycznej opozycji

Przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co najcenniejszego było w przedwojennej Polsce, żeby przenieść to do Polski demokratycznej. Pokolenie Solidarności widziało w nim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy, gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie".  
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Chrzanowski II wojna światowa PRL HISTORIA historia Polski

"Najbardziej orwellowskie święto w historii Polski". Prof. Patryk Pleskot o 22 lipca

- Manifest PKWN po latach stał się kompromitującym materiałem. Największe święto PRL czczono umownie i odwoływano się do dokumentu, który dla przeciętnego Polaka był trudnodostępny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Patryk Pleskot, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm Patryk Pleskot

Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej represje komunizm