Polskie Radio
Section05

historia PRL

Dr Przemysław Gasztold o działalności chińskiego wywiadu w PRL

Choć komunistyczne Chiny i Związek Sowiecki zdawały się pozostawać w przyjaźni, w rzeczywistości między tymi mocarstwami trwała rywalizacja o wpływy w bloku komunistycznym. W Polskim Radiu 24 o działalności chińskiego wywiadu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mówił dr Przemysław Gasztold, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA historia Polski Chiny wywiad fakty opinie ciekawostki

PR24 Dekret Göringa z 1940 r. odebrał majątki Polakom w Niemczech. Płużański: sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona

- Jesteśmy w dobie porządkowania spraw z przeszłości, naszej historii związanej z dwoma agresorami, opresyjnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Do dziś nie udało się wypracować jednolitego podejścia do prawodawstwa niemieckiego, ale i sowieckiego na ziemiach polskich - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm cenzura Tadeusz Płużański Bolesław Bierut

Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Solidarność Andrzej Duda Order Orła Białego Piotr Naimski Mirosław Chojecki Antoni Macierewicz PRL HISTORIA historia Polski

PR24 Prof. Gontarski: każdy prawnik powie, że sprawa reperacji wojennych jest otwarta

- Nie ulega wątpliwości, że każdy uczciwy prawnik, który kieruje się prawem, a nie interesami pozaprawnymi, powie, że kwestia reparacji wojennych dla Polski od Niemiec z prawnego puntu widzenia jest otwarta - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy HISTORIA historia Polski PRL społeczeństwo odszkodowanie

Prof. Dudek: spadkobiercami idei Solidarności są wszyscy Polacy, którzy włączyli się w pomoc Ukrainie

– Rocznica narodzin Solidarności w przyszłości będzie obchodzona wspólnie, tylko muszą zejść ze sceny jej główni, skłóceni bohaterowie. Wtedy to będzie najważniejsze święto w historii Polski, święto zwycięstwa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził, spadkobiercami idei Solidarności są ci wszyscy, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Trójka HISTORIA polityka porozumienia sierpniowe Solidarność

Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych

- Zmiana polityczno-prawnego stanu rzeczy ws. reparacji opiera się na sekwencji wydarzeń z sierpnia 1953 roku i wówczas 23 sierpnia był tylko finałem rzeczy obarczonych wadą prawną i jest to bardzo istotne. Nawet w tak absurdalnych czasach, w których znajdowała się Polska Republika Ludowa, pewne formalności musiały być domykane - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wikło Antoni Opaliński POLSKA reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa HISTORIA historia Polski PRL społeczeństwo

Grzegorz Wołk o funkcjonowaniu wywiadu Służby Bezpieczeństwa w PRL

Służba Bezpieczeństwa PRL często kojarzy się bardzo prosto - to inwigilacja opozycji demokratycznej, walka z Kościołem oraz tajni współpracownicy wewnątrz Solidarności. O zawiłościach związanych z funkcjonowaniem SB w różnych momentach historii PRL, o jej zadaniach, cechach i funkcjach, mówił w Polskim Radiu 24 historyk z IPN Grzegorz Wołk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna PRL Robert Tekieli

Rocznica Poznańskiego Czerwca '56. Prezydent i premier wspominają bohaterów. "Wspólnie pochylamy głowy"

"Poznański Czerwiec zainicjował zmiany w naszym kraju, otworzył drogę do wolności, choć długo jeszcze przyszło Polakom na nią czekać" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników obchodów 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca. "Robotnicze żądania socjalne boleśnie demaskowały władzę, która mieniąc się ludową, rzeczniczką ludzi pracy, ludzi tych bezwzględnie wyzyskiwała" - dodał z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkopolska Poznań historia Polski HISTORIA PRL komunizm propaganda strajki Czerwiec 1956 robotnicy represje Andrzej Duda Andrzej Dera Mateusz Morawiecki Szymon Szynkowski Solidarność