Polskie Radio
Section05

Holokaust

Auschwitz-Birkenau. Pierwsze polskie śledztwo w sprawie funkcjonowania obozu

Wczesną wiosną 1945 roku na teren byłego niemieckiego i nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zaczął przyjeżdżać Jan Sehn - sędzia śledczy z Krakowa. Prowadził pierwsze od wyzwolenia tego miejsca polskie śledztwo, które miało wyjaśnić, ile ofiar zamordowano w obozie, w jaki sposób je zabijano i kim byli sprawcy ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne nazizm Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne HISTORIA

Sprawiedliwi - apel o uhonorowanie Pileckiego i Andersa

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders zaapelowała - podczas odbywających się w tym kraju Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu - aby za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata generała Władysława Andersa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Witold Pilecki Władysław Anders II wojna światowa Niemcy nazizm Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Skandaliczny artykuł w "Die Welt" o Polsce. Macierewicz: wstrząsające, to pokazuje jak Niemcy są zdemoralizowani

Antoni Macierewicz z oburzeniem komentował artykuł w niemieckim "Die Welt" na temat Polski. Autor artykułu stwierdził, że Polska nie powinna ubiegać się o reparacje od Niemiec za II wojnę światową, bo w czasie powstania w getcie warszawskim "Polacy biernie się przyglądali". - Polacy współorganizowali powstanie w getcie! Jak można coś takiego napisać? To jest rzeczywiście wstrząsające i pokazuje skalę demoralizacji i zafałszowania świadomości narodowej i pamięci narodowej w Niemczech - mówił Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański ŚWIAT Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa

Sprawa sekretarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Skazana złoży apelację

Jak poinformował sąd w Itzehoe, 97-letnia była sekretarka z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof Irmgard Furchner, która przed tygodniem została skazana na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomocnictwo w ponad 10 tysiącach zabójstw, postanowiła złożyć apelację. Federalny Trybunał Sprawiedliwości zbada, czy doszło do błędu proceduralnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa

Thomas Will. Człowiek, który tropi niemieckich zbrodniarzy. To on zainicjował proces sekretarki ze Stutthofu

Kilka dni temu wyrok usłyszała 97-letnia b. sekretarka z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Wcześniej, w czerwcu, na 5 lat skazano 102-letniego strażnika z obozu Sachsenhausen. Oba procesy zostały zainicjowane przez Thomasa Willa, czołowego łowcę niemieckich zbrodniarzy i szefa Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu. W Niemczech nazywają go "łowcą nazistów".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Niemcy II wojna światowa ŚWIAT nazizm

Niemcy: SS-man, który wysyłał ludzi do komór gazowych w Auschwitz, do dziś jest upamiętniany w Bawarii

Przez dekady, aż do lata tego roku w kościele pielgrzymkowym w Pielenhofen w Bawarii wisiało zdjęcie mężczyzny w mundurze SS. Był to skazany na śmierć zbrodniarz wojenny, który wysyłał ludzi do gazu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Ale SS-Obersturmführer Josef Kollmer jest upamiętniony w jeszcze innym miejscu w tej samej miejscowości: jego nazwisko wyryto w kamieniu pamiątkowym.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa ŚWIAT HISTORIA II wojna światowa Auschwitz

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Szwajcaria II wojna światowa Żydzi historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja