Polskie Radio
Section05

Holokaust

Niemiecki historyk: daje do myślenia, że antysemityzm może istnieć w Niemczech po Holokauście

- Musi dawać do myślenia, że po Holokauście antysemityzm może w ogóle w Niemczech istnieć - mówi w wywiadzie dla "Spiegla" niemiecki historyk Michael Brenner. W Niemczech trwa obecnie dyskusja o antysemityzmie, który ostatnio wybuchł w kraju z nową mocą podczas demonstracji związanych z konfliktem w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Niemcy HISTORIA II wojna światowa antysemityzm

"Rozumiem ból Polaków". Amerykański kongresmen przeprasza po interwencji ambasady ws. słów dot. Holokaustu

Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve'a Cohena sugerującej udział Polski w Holokauście. Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce, miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza Niemcy II wojna światowa Żydzi pamięć polityka historyczna USA Ameryka Stany Zjednoczone dyplomacja Marek Wałkuski ŚWIAT

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Wilhelm Sasnal Muzeum Historii Żydów Polskich Gabriela Andrychowicz Żydzi

"Służenie Polsce mogło przybrać różne postawy polityczne". Dr Nawrocki o pamięci narodowej

- To wielki zaszczyt, że kolegium IPN złożone z wybitnych polskich profesorów i członków opozycji antykomunistycznej wskazało mnie jako kandydata na prezesa IPN, to zaszczyt i zobowiązanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte historia Polski Auschwitz Niemcy Rosja polityka POLSKA IPN HISTORIA

Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo

- Wystąpili przeciw niemieckim oprawcom, niejako kierując się tym, że chcą wybrać sposób śmierci, bo na zwycięstwo nie mieli nadziei. Na ile to było możliwe  - w walce chcieli brać pomstę za śmierć swoich rodaków, bliskich, współwyznawców - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Magdalena Ogórek POLSKA historia Polski Żydzi Instytut Pamięci Narodowej getto warszawskie Muzeum II Wojny Światowej

Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa także akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie II wojna światowa III Rzesza pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

"Żydzi walczący o Polskę", czyli opowieść o bohaterach czasów minionych

- Tadeusz Wereszycki został zamordowany przez NKWD w Krakowie. Był obrońcą Lwowa i oficerem Wojska Polskiego. Jego historia była charakterystyczna dla losów polskich oficerów pochodzenia żydowskiego w czasie wojny i tuż po niej - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gałęzowski, autor książki "Żydzi walczący o Polskę".
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa historia Polski III Rzesza pomoc Krzysztof Masłoń Polskie Radio 24