Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o wojennych losach Polaków i Żydów  

Czy wybawiony kocha swego wybawcę, czy też go nienawidzi, jako świadka swoich największych upokorzeń? Odpowiedź, również na to pytanie, można znaleźć w książce "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Jej autorka, dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, była gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk Żydzi II wojna światowa Holokaust książki KSIĄŻKA Niemcy

8 maja - wyzwolenie czy nowa okupacja?

Dopiero 24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Jednocześnie zniesione zostało wcześniej obchodzone w dniu 9 maja święto zwycięstwa. Czy 8 maja jest datą zwycięstwa nad faszyzmen czy początkiem okupacji sowieckiej? Mówił o tym w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR II wojna światowa Niemcy

Owiany tajemnicą wkład polskich inżynierów w zakończenie II wojny światowej

O znaczącym polskim wkładzie militarnym w zwycięstwo sprzymierzonych podczas II wojny światowej wiadomo wiele. Polskie siły zbrojne były czwartą, co do wielkości i siły bojowej armią koalicji. Natomiast o naszym wkładzie wynalazczym i intelektualnym w to zwycięstwo ciągle niewiele wiemy, chociaż był on ogromy. I nie chodzi wcaleo słynnę Enigmę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wojsko technika Krzysztof Michalski NAUKA

Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji

Rosyjscy przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach na największym cmentarzu Czerwonoarmistów w Braniewie. To preludium do szeregu wydarzeń, których kulminacją będzie defilada 9 maja. O roli armii w Rosji i jej postrzeganiu przez Zachód mówili goście audycji Spojrzenie na Wschód: Anna Maria Dyner analityk PISM i prorektor ds. nauki prof. Mirosław Minkina UPH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Moskwa Rosja Związek Radziecki II wojna światowa

Niemcy wikłali innych w zbrodnie, które popełniali

Dwa dni temu ukazała się książka prof. Jana Grabowskiego pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Wnioski autora są takie, że Żydzi, którzy uratowali się z Zagłady, przeżyli getta i się ukrywali, trafili w ręce Polaków, którzy albo wydawali ich Niemcom, albo mordowali na dużą skalę. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi II wojna światowa Warszawa Londyn rząd londyński Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA