Polskie Radio
Section05

IPN

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy Wilno Adam Hlebowicz

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA Karol Nawrocki

NASZ WYWIAD 17.09 to tylko początek fali zbrodni. Dr Kowalska: trzeba rozumieć, że walka o prawdę trwa, symbolem może być Ostaszków

- Myśląc o 17 września 1939 roku, należy mieć świadomość, że to jedynie początek kolejnej odsłony sowieckich represji, które trwały także w latach powojennych. Wiele z tych strasznych zbrodni pokrywa mgła tajemnicy. Walka o prawdę trwa - podkreśliła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Wskazała m.in. na niewiadome dotyczące Ostaszkowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NKWD HISTORIA ZSRR NASZ WYWIAD 17 września 1939 Związek Radziecki Rosja

Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne. Początki walki konspiracyjnej

Gdy we wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie toczyło zacięte walki z Niemcami i Sowietami, a sytuacja na frontach wskazywała na nieuchronną porażkę polskiej armii, już zapadały pierwsze decyzje o organizacji oporu przeciw najeźdźcom i okupantom. Żołnierze przed kapitulacją zakopywali broń, myśląc o kontynuacji walki. Oficerowie tworzyli zręby podziemnych struktur. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne i jego zbrojne ramię Armia Krajowa.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Paweł Lekki

Szef IPN: wypłata reparacji przez Niemcy byłaby aktem twardej sprawiedliwości

"Wypłata reparacji wojennych byłaby dla Niemiec szansą, by doprowadzić do pełnego polsko-niemieckiego pojednania" - pisze w niedzielę na łamach "Chicago Tribune" prezes IPN dr Karol Nawrocki. Jak zaznacza, niemieckie rządy dotąd prowadziły w tej sprawie grę, a dotychczasowe odszkodowania były tylko symboliczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT reparacje wojenne Niemcy Karol Nawrocki II wojna światowa historia Polski

NASZ WYWIAD Polskie ofiary represji ZSRR na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Dr Ewa Kowalska: ziemia kryje przejmujące historie

- W ostatnim czasie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło rekonesans nieupamiętnionych miejsc pochówku w Uzbekistanie oraz w  Kazachstanie - poinformowała portal PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska. Jak zaznaczyła, odkrycia te nie byłyby możliwe, gdyby nie pielęgnowanie pamięci, której wierni są bliscy ofiar. W lokalizacji szczątków pomagają także świadectwa lokalnej ludności.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ZSRR represje Kazachstan Uzbekistan gułag

Raport ws. strat wojennych Polski. Prezes IPN: jest wyraźnym sygnałem powrotu do rozmów bilateralnych

- Synteza w historii jest zawsze najtrudniejszą publikacją. Dlatego właśnie siłą tego raportu jest to, iż wszystko, co przez lata odkrywali historycy, zostało zawarte w jednej publikacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy społeczeństwo Karol Nawrocki

Dr Konrad Graczyk: II wojna światowa ma nie tylko polityczny, ale i prawny wymiar

- Każdy z nas zdaje sobie sprawę z politycznego wymiaru wojny, natomiast to wszystko ma również wymiar prawny. Chciałbym zwrócić uwagę, że 1 września wydarzyły się dwie ważne rzeczy na niwie ustrojowej - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Konrad Graczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne społeczeństwo Instytut Pamięci Narodowej Konrad Graczyk Magdalena Ogórek

II wojna światowa. "Umowa poczdamska nie przewidywała świadczeń pieniężnych"

II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, jak i śmierć milionów ludzi. Po jej zakończeniu Polska nie otrzymała od Niemiec żadnych odszkodowań. - W umowie poczdamskiej, której stroną nie były Niemcy, ani nie była Polska, tylko mocarstwa zachodnie i ZSRR, znalazła się regulacja, w której nie określono wartości reparacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Graczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach II wojna światowa Krzysztof Świątek Daniel Wydrych historia Polski Niemcy Konrad Graczyk