Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

Jan Paweł II i Solidarność, czyli kryzys "imperium zła"

"Na dnie swojej nędzy Polska dostała króla, i to takiego, o jakim śniła. (…) Czyżby wiedział z góry, że ze zbiorowego poniżenia potrafi ludzi podnieść w insurekcji bezkrwawej?" - to słowa Czesława Miłosza z jesieni 1987 roku wskazujące na rolę, jaką odgrywa Jan Paweł II w historii Polski, a tym samym naszej części Europy. Jaki miał wpływ na kryzys "imperium zła", którym była Moskwa?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski

Jan Paweł II jako orędownik pokoju

Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II odbył ponad 1000 oficjalnych i nieoficjalnych spotkań z głowami państw i premierami. Był niestrudzonym orędownikiem pokoju. - Papież Jan Paweł II potrafił się spotykać nawet z dyktatorami, np. z Wojciechem Jaruzelskim. Próbował zmieniać ich postawy - mówił w Polskim Radiu 24  dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  pokój chrześcijaństwo wiara religia

"Świętość jest dla wszystkich". Reportaż o jednej z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski [POSŁUCHAJ]

Mieszkańcy Starego Sącza wspominają papieża Polaka. 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do kraju kanonizował patronkę miasta, błogosławioną Kingę. Przezwyciężywszy lekką grypę, która zmusiła go do pozostania na jeden dzień w Krakowie, przyjechał, aby wynieść na ołtarze założycielkę starosądeckiego klasztoru klarysek. O tym w reportażu Moniki Chrobak. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak pr poleca

XVI Święto Dziękczynienia. W Warszawie wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Z Placu Piłsudskiego w Warszawie do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza, kapłana, więźnia Dachau. Pielgrzymi dotrą na miejsce przed południem. Msza o 12.00 będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara chrześcijaństwo Święto Dziękczynienia świątynia opatrzności Kazimierz Nycz aktualności katolickie

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. Wizyta w Zakopanem

Jan Paweł II odwiedzał góry, jako kleryk, ksiądz, kardynał ale także jako papież. Latem wędrował z młodzieżą, odwiedzał parafie i schroniska, zimą z pasją uprawiał narciarstwo. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu odwiedził Tatry kilkukrotnie. Pielgrzymką, która zapisała się w historii Tatr w sposób szczególny, była ta, która odbyła się w czerwcu 1997 r. O wydarzeniach tamtych dni rozmawiali w Polskim Radiu 24 ks. infułat Stanisław Olszówka, Ksiądz Kanonik Lesław Mirek.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kościół

Ks. prof. Waldemar Chrostowski o znaczeniu dorobku Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego

- Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II sprzeciwiali się ideologiom i demagogii, którą rozmaite ideologie ze sobą niosą. Wtedy była to ideologia komunistyczna, dzisiaj jest to ideologia rozpasanego liberalizmu, która zawiera jednak wiele pierwiastków imitujących komunizm - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kościół

tylko u nas Atak na św. Jana Pawła II nie osiągnął celu. Walka o dusze Polaków wciąż jednak trwa

Kłamliwy atak na św. Jana Pawła II, oparty na esbeckich dokumentach, nie przyniósł spodziewanego efektu. Polacy, w większości, wciąż deklarują, że jest on dla nich autorytetem moralnym. Atak ten jednak jest przestrogą. Można być bowiem pewnym, że będą kolejne, prawdopodobnie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. To zaś sprawia, że powinniśmy sięgnąć do źródeł, do słów papieża, w szczególności tych, które kierował On do nas samych – a tu z pomocą przychodzi właśnie wydana książka "Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki" (wyd. Biały Kruk).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo społeczeństwo katolicyzm