Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Ruch, radość i tradycja. Dlaczego warto uczyć dzieci tańców narodowych?

Taniec to wyjątkowa forma aktywności fizycznej, która łączy ruch z radością i naturalną potrzebą ekspresji u dzieci. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych. - Taniec bardzo mocno wpływa na koncentrację, gdyż musimy opanować kroki i figury - zauważa Sylwia Błażej z Narodowego Centrum Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska taniec KULTURA

Czy włoska kuchnia jest najlepsza na świecie? Na pewno... skomplikowana

Włoska kuchnia niepodzielnie króluje wśród miłośników jedzenia na całym świecie, a niekwestionowaną królową włoskiej gastronomii jest z pewnością pizza. Italia ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. - Każde miasto ma swoje specjalności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Emiliano Castagna z Włoskiej Akademii Kulinarnej. O czym zazwyczaj nie wiedzą obcokrajowcy, a powinni?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska kuchnia włoska Włochy Emiliano Castagna

Wylicytuj wywiad z Andrzejem Piasecznym w Jedynce. "Nie ma pytań zakazanych"

Marzy Ci się kariera dziennikarska? Program 1 Polskiego Radia zaprasza do licytacji radiowego spotkania z Andrzejem Piasecznym w ramach "Muzycznej Jedynki". - Towarzyszy mi przez życie myśl, że nie ma złych pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Postaram się takich nie udzielać - żartuje artysta. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Andrzej Piaseczny Marcin Kusy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy MUZYKA

Wywiad z "Piaskiem" i dyrygowanie orkiestrą. Polskie Radio ogłasza licytacje na rzecz WOŚP

Prowadzenie audycji muzycznej z udziałem Andrzeja Piasecznego, udział w warsztatach DJ-skich, wieczór w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia i możliwość prowadzenia Orkiestry Polskiego Radia podczas jednego z jej koncertów w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Polskie Radio dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i proponuje udział w szeregu atrakcyjnych licytacji. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Zobacz także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcje charytatywne

Polskie Kwalifikacje do Eurowizji. Kto ma szansę na występ w Bazylei?

Chrust, Daria Marx, Dominik Dudek, Janusz Radek, Kuba Szmajkowski, Marien, Sonia Maselik, Sw@da x Niczos i Tynsky. Ci artyści 14 lutego wezmą udział w polskiej preselekcji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Bazylei. - Nadesłano 224 propozycje. My jako jurorzy przesłuchaliśmy te wszystkie piosenki i wybraliśmy 25 - zdradza Grzegorz Frątczak, redaktor naczelny Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Roman Czejarek Grzegorz Frątczak Eurowizja MUZYKA

Jak polscy seniorzy radzą sobie w świecie cyfrowych finansów?

Seniorzy coraz częściej płacą bezgotówkowo - wynika z badania Instytutu Bankowości. - Aż 60 proc. seniorów korzysta dziś z bankowości za pomocą smartfona. Za zakupy online połowa z nich płaci przelewem bankowym, a prawie co trzeci senior przy tej okazji stosuje płatność BLIKIEM - wylicza Justyna Golonko.   
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Justyna Golonko seniorzy płatności mobilne płatności zbliżeniowe oszustwa blik

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa". Jak Makuszyński z teściową korespondował?

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa. Listy Kornela Makuszyńskiego do żony Janiny i teściów". Na rynku wydawniczym ukazała się książka, która stanowi pełną humoru kronikę życia rodzinnego pisarza. Za opracowanie korespondencji odpowiada Justyna Staroń. - Tytuł zaczerpnęłam z bileciku, który najprawdopodobniej był dołączony do kwiatów po koncercie - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Kornel Makuszyński Zakopane literatura Zobacz także KULTURA Magda Mikołajczuk

Europejskie miasta zmieniają zasady wynajmu krótkoterminowego. Co to oznacza dla turystyki?

Lokalne władze niektórych turystycznych miast w Europie wprowadzają zakazy i obostrzenia dotyczące tzw. najmu krótkoterminowego. Prace w tym zakresie trwają również w Polsce. - Dla każdego miasta niekorzystnym byłoby pozbawienie się możliwości najmu krótkoterminowego. Potrzebne są jednak regulacje - uważa adwokat, Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także turystyka prawo Parlament Europejski

Czy w Arktyce jest teraz zimno? Zadzwoniliśmy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund

Nad Zatoką Białego Niedźwiedzia w południowej części Spitsbergenu znajduje się Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. To najdalej wysunięta na północ całoroczna polska stacja badawcza. - Naprawdę cudownie jest mieć za sąsiadów białe niedźwiedzie, lisy polarne i renifery - mówi w Jedynce Anna Nadolna, kierowniczka 47. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN. Jaka pogoda panuje obecnie w Arktyce?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska Arktyka Spitsbergen Polska Stacja Polarna

Dziś Blue Monday - najsmutniejszy dzień w roku. Czy naprawdę istnieje?

Trzeci poniedziałek stycznia, czyli Blue Monday, to ponoć najbardziej depresyjny dzień w roku. Jednak tak naprawdę, taki dzień… nie istnieje. Okazuje się, że Niebieski Poniedziałek to zwykły marketingowy chwyt, który miał swego czasu pomóc w sprzedaży wycieczek jednej z firm turystycznych. Kto wpadł na taki pomysł?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska Blue Monday Agnieszka Trawicka

Magda Mikołajczuk: wyróbmy w sobie nawyk czytania z dzieckiem

Ferie to doskonały czas na to, by promować czytelnictwo wśród dzieci. Część autorów stara się w pozycjach dla najmłodszych umieszczać również wątki, które mogłyby zainteresować rodziców. Tu jednak może pojawić się problem. - Pisarze, którzy chcą usatysfakcjonować zarówno dorosłych czytelników, jak również tych mniejszych, czasami "pakują" za dużo skomplikowanych odniesień - zauważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zobacz także literatura literatura dziecięca Agata Romaniuk

Sebastian Stankiewicz: Akademię Pana Kleksa robiliśmy z pozytywną energią

Sebastian Stankiewicz w filmie "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" wciela się w rolę ptaka Mateusza. To prawa ręka i pomocnik Ambrożego. - Miałem do stworzenia kompletnie wykreowaną postać. Czterogodzinna charakteryzacja, pazury doczepione na półtora miesiąca zdjęć. Specyficzne ruchy i dźwięki. Zawsze staram się zrobić research, więc w tym przypadku oglądałem filmy poświęcone ptakom - zdradza. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Sebastian Stankiewicz Zobacz także Akademia Pana Kleksa KULTURA

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W jaki sposób skazano go na zapomnienie?

85 lat temu odszedł Kazimierz Przerwa-Tetmajer - poeta, autor słynnych erotyków, m. in. wiersza "Lubię, kiedy kobieta…", powieściopisarz, dramaturg i piewca Tatr.- Jego twórczość jest bardzo wszechstronna, ale niestety został skazany na zapomnienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zobacz także literatura Kazimierz Przerwa-Tetmajer Maria Jolanta Olszewska